Watykan: dziś ingres kard. Ryłki do bazyliki Santa Maria Maggiore

Watykan: dziś ingres kard. Ryłki do bazyliki Santa Maria Maggiore
(youtube.com / Wikimedia Commons)
4 lata temu
KAI / kk

Dzisiaj o godz. 18.00 odbędzie się ingres kard. Stanisława Ryłki do papieskiej bazyliki Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej). 28 grudnia ub.r. papież Franciszek mianował polskiego purpurata archiprezbiterem tej szczególnie bliskiej mu świątyni, którą odwiedził już około 40 razy. Znajduje się tam z cudowny obraz Matki Bożej Śnieżnej, zwanym też Salus Populi Romani, czyli Ocalenie Ludu Rzymskiego. Jest to pierwszy w historii przypadek, by Polak został archiprezbiterem jednej z czterech bazylik papieskich Wiecznego Miasta.

W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego kard. Ryłko podkreślił, iż w tej papieskiej nominacji dostrzega ukoronowanie swojej ponad 30-letniej służby dla Stolicy Apostolskiej. Dodał, że w jego rodzinnym Andrychowie znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Śnieżnej, a więc jest on dla niego bardzo cenny. Dodał, że w Polsce znajduje się ponad 350 kopii tego obrazu, z których 37 zostało ukoronowanych koronami papieskimi, zaś około 30 sanktuariów w Polsce związanych jest z bazyliką Santa Maria Maggiore jako sanktuarium macierzystym.

Nowy archiprezbiter zapowiedział też, że stawia sobie zadanie przekazania przyszłym pokoleniom tego "duchowego dziedzictwa", jakim jest wiara i miłość chrześcijan do Matki Bożej na przestrzeni wieków.

Stanisław Ryłko urodził się 4 lipca 1945 r. w Andrychowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 marca 1969 r. z rąk kard. Karola Wojtyły. Po dwóch latach posługi duszpasterskiej w archidiecezji krakowskiej na ówczesnym Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie uzyskał licencjat z teologii moralnej, po czym wyjechał na dalsze studia do Rzymu i tam na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim obronił w 1978 r. doktorat w zakresie nauk społecznych. Po powrocie do kraju był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, a w latach 1978-87 wykładał teologię pastoralną i socjologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1979 r. został sekretarzem Komisji ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski.

W 1987 r. rozpoczął pracę w Watykanie jako kierownik biura Sekcji Młodzieżowej Papieskiej Rady ds. Świeckich i na tym stanowisku m.in. współorganizował Światowe Dni Młodzieży w Santiago de Compostela (1989), w Częstochowie (1991) i w Denver (1993). W latach 1992-95 prał. Ryłko pracował w sekcji polskiej Sekretariatu Stanu.

20 grudnia 1995 r. św. Jan Paweł II mianował go sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich i biskupem tytularnym Novica, a 6 stycznia 1996 osobiście udzielił mu sakry. 4 października 2003 r. papież powołał go na przewodniczącego tego urzędu, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa. W tym charakterze był współorganizatorem Światowych Dni Młodzieży w Kolonii (2005), w Sydney (2008), w Rio de Janiero (2013) i w Krakowie (2016).

Na konsystorzu 24 listopada 2007 r. Benedykt XVI włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Jako kardynał uczestniczył w konklawe w marcu 2013 r., które wybrało papieża Franciszka. Przewodniczącym Rady przestał być 31 sierpnia br., w związku z gruntowną reformą Kurii Rzymskiej, której częścią była likwidacja tego urzędu i zastąpienie go nową dykasterią.

Jest autorem wielu publikacji, podejmujących takie zagadnienia jak pobożność ludowa, rola małych wspólnot i ruchów kościelnych w życiu Kościoła itp.

W 2015 r. prezydent RP Andrzej Duda udekorował go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej zaś na mocy postanowienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 9 listopada 2009 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą tego samego orderu "za wybitne zasługi w działalności publicznej na rzecz rozwijania współpracy między Rzecząpospolitą Polską i Stolicą Apostolską".

Bazylika Matki Boskiej Większej jest najstarszą czynną do dzisiaj świątynią maryjną na świecie, a jej początki sięgają 352 r., gdy - według prastarej legendy - papież Liberiusz i rzymianin Jan ujrzeli we śnie Matkę Bożą, która powiedziała im, że w miejscu, w którym w środku lata spadnie śnieg, ma stanąć kościół. I rzeczywiście, gdy w nocy z 4 na 5 sierpnia 352 r. Wzgórze Eskwilińskie pokrył śnieg, papież w obecności ludu rzymskiego wytyczył zarys przyszłej świątyni, sfinansowanej przez Jana, która jednak nie przetrwała. Budowa obecnej świątyni ruszyła w 432 r. na polecenie Sykstusa III, po Soborze Efeskim (431), na którym ogłoszono dogmat o Maryi jako Matce Boga (Theotokos). W chwili rozpoczęcia budowy istniała tam świątynia Junony Lucindy - opiekunki rodzących kobiet i kolumny tego obiektu wykorzystano przy budowie nowego kościoła. Umieszczono w nim ikonę znaną dziś jako Matka Boża Śnieżna lub Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego). Następne wieki przyniosły dalsze rozbudowę tego kościoła, który dzisiaj jest jedną z czterech papieskich bazylik większych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: dziś ingres kard. Ryłki do bazyliki Santa Maria Maggiore
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.