"Abp Jędraszewski wskazuje, że kluczem jest poznawać Chrystusa"

"Abp Jędraszewski wskazuje, że kluczem jest poznawać Chrystusa"
(fot. Michał Lewandowski / DEON.pl)
4 lata temu
KAI / kw

W sobotę w Krakowie odbył się ingres abp. Marka Jędraszewskiego do Katedry Wawelskiej. "Nowy metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski wskazuje jednoznacznie, że kluczem jest poznawać Chrystusa" - powiedział w rozmowie z KAI po uroczystościach krakowski biskup Grzegorz Ryś.

Odpowiadając na pytanie o odbiór słowa abp. Marka Jędraszewskiego wypowiedzianego podczas kanonicznego objęcia urzędu metropolity krakowskiego, biskup Ryś powiedział, że widać w nim wiele wymiarów: kościelny, ale również państwowy - ogólnopolski. "Trudno się temu dziwić: Katedra Wawelska jest miejscem, która skupia to wszystko" - powiedział.

Hierarcha podkreślił, że najważniejsza w homilii nowego zwierzchnika Kościoła krakowskiego była puenta. "Programem arcybiskupa Jędraszewskiego jest tak naprawdę jego zawołanie 'Scire Christum', czyli 'Znać Chrystusa'" - wskazał.

Dodał, że podczas homilii arcybiskup przedstawił pewien opis rzeczywistości - wiary człowieka w Polsce i dziedzictwa krakowskiego oraz jednocześnie podał odpowiedź na pytania, które się przy tym rodzą. "Nie ma innej odpowiedzi na pytania, które są wpisane w bycie chrześcijaninem - osobiście, i we wspólnocie, na przykład kościelnej czy też narodowej, niż Jezus Chrystus. Nie ma innej odpowiedzi niż poznanie Jezusa Chrystusa" - wyjaśnił.

Zwrócił również uwagę, że nowy metropolita dużo swojego przepowiadania poświęcił prawdzie, czemu sprzyjało również sobotnie wspomnienie św. Tomasza z Akwinu - mistrza w odkrywaniu i przekazywaniu prawdy.

"Po pierwsze, posługa prawdzie to ważna posługa w Kościele; po drugie, dla nas prawda jest tak naprawdę tożsama z Jezusem Chrystusem. Chrystusa - jako Prawdę poznaje się nie tylko intelektem, ale i sercem" - stwierdził. Zaznaczył, że abp Jędraszewski wskazał także, że Jezus Chrystus jest Prawdą objawioną w Miłości, co uczynił przez przywołania krakowskich "ikon miłosierdzia" - Brata Alberta, Siostry Faustyny i wcześniej Królowej Jadwigi.

Bp Ryś podkreślił, że w czasie ingresu dotknęły go także słowa wypowiedziane przez bp Jana Szkodonia. "Relacja między metropolitą a wiernymi nie jest tylko wyznaczona prawem i to wyraźnie zostało podkreślone. To było słowo wypowiedziane ze środka wiary - o posłuszeństwie w wierze, o miłości i przyjęciu nowego biskupa-pasterza oraz okazaniu mu wsparcia w czekających go zadaniach" - przyznał.

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP odniósł się także do słów kard. Stanisława Dziwisza o Kościele krakowskim, który wskazał, że nie jest on bogaty tylko tradycją, świętymi, historią i wielkim dziedzictwem. "Ten Kościół jest też bogaty dniem dzisiejszym; to nie "muzeum", ale żywa, tętniąca, otwarta, różnorodna, bogata ludźmi i księżmi wspólnota, która z nadzieją czeka na abp. Jędraszewskiego jako Pasterza" - powiedział na zakończenie rozmowy bp Ryś.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Abp Jędraszewski wskazuje, że kluczem jest poznawać Chrystusa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.