Watykan: "Femen" zaatakowała szopkę na Placu św. Piotra

Watykan: "Femen" zaatakowała szopkę na Placu św. Piotra
(fot. shutterstock.com)
KAI / jp

W Boże Narodzenie obnażona do pasa kobieta chciała wykraść figurkę Dzieciątka Jezus z szopki na Placu św. Piotra - przeskoczyła barierkę, odgradzającą szopkę, z głośnym okrzykiem "Bóg jest kobietą".

Jak poinformowały 25 grudnia media włoskie na swoich stronach internetowych, te same słowa widniały na plecach kobiety. Kobietę zatrzymała w porę żandarmeria watykańska i szybko narzucono na jej ramiona czarny płaszcz.

DEON.PL POLECA
Do zdarzenia doszło rano, na dwie godziny przed przemówieniem papieża na Placu św. Piotra i tradycyjnym błogosławieństwem Urbi et Orbi - Miastu i Światu. Na Placu zgromadziło się już kilkadziesiąt tysięcy ludzi (w spotkaniu z papieżem wzięło udział ponad 50 tys.).

Szybko ustalono, że sprawczynią zajścia była działaczka feministycznej organizacji "Femen", nazwiskiem Alisa Winogradowa. Ona sama określa się jako "sekstremistka" walcząca o "całkowite zwycięstwo nad patriarchatem".

Był to drugi tego rodzaju przypadek z udziałem członkini "Femenu" - w 2014 inna kobieta zdołała wykraść figurkę Dzieciątka z szopki na Placu św. Piotra.

Organizacja "Femen" powstała na Ukrainie w 2008, ale obecnie ma swoją siedzibę w Paryżu. Jej działaczki zasłynęły z różnych akcji-happeningów przeprowadzanych, według ich stwierdzeń, w obronie kobiet, przeciw wykorzystywaniu ich, homofobii a także przeciw Kościołom i innym instytucjom religijnym, które jakoby dyskryminują kobiety.

Wypowiadają się też w niektórych sprawach społecznych i politycznych, głównie z pozycji lewackich. Uczestniczące we wszystkich tych wystąpieniach kobiety rozbierają się do połowy i na swoich nagich ciałach wypisują hasła, które głoszą.

W 2012 "femenistki" protestowały przed Stadionem Narodowym w Warszawie w czasie trwających wówczas Mistrzostw Europy, wspierając sprzeciwy wobec zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: "Femen" zaatakowała szopkę na Placu św. Piotra
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.