Watykan i Wspólnota Karaibska nawiązały stosunki dyplomatyczne

Watykan i Wspólnota Karaibska nawiązały stosunki dyplomatyczne
(fot. Matt Newfield / Foter / CC BY-ND)
KAI / ak

Z dniem 30 lipca Stolica Apostolska i Wspólnota Karaibska (CARICOM) nawiązały stosunki dyplomatyczne. Sekretarz generalny organizacji Irwin LaRocque przyjął w stolicy Gujany - Georgetown listy uwierzytelniające od nuncjusza apostolskiego na Antylach abp. Nicoli Girasolego. Odtąd dyplomata ten, akredytowany w 12 małych państewkach wyspiarskich tego regionu, będzie reprezentował papieża także przy tej międzyrządowej organizacji.

Składając listy abp Girasoli powiedział o "nowym rozdziale" w stosunkach Stolicy Apostolskiej z krajami Antyli i Karaibów. Podkreślił, że dokumenty te "wyrażają pragnienie Stolicy Świętej współpracy z CARICOM-em w nadziei, że będzie to także inicjatywą na rzecz dobrobytu i pokoju w tym regionie".

Ze swej strony LaRocque wypowiedział się bardzo ciepło o nauczaniu i dziele papieża oraz przypomniał szczególnie jego najnowszą encyklikę "Laudato si". Podziękował ponadto za posługę lokalnych Kościołów katolickich na rzecz młodych pokoleń. Wspomniał również o problemie migracji w całym tym regionie oraz o napięciach między Haiti (które należy do CARICOM-u) a Dominikaną.

Wspólnota Karaibska, zwana dawniej Karaibską Wspólnotą i Wspólnym Rynkiem, powstała na mocy układu z Chaguaramas (półwysep i miejscowość na Trynidadzie) z 4 lipca 1973 r. Obecnie organizacja ta skupia 15 niehiszpańskojęzycznych państw członkowskich i 5 członków stowarzyszonych, którymi są terytoria niesamodzielne. Łączna liczba mieszkańców wszystkich tych obszarów sięga 12 milionów.

Stała siedziba Wspólnoty mieści się w stolicy Gujany - Georgetown, a jej sekretarzem generalnym jest 60-letni obecnie Irwin LaRocque, pochodzący z Dominiki.

W prawie wszystkich krajach tego regionu - poza francuskojęzycznym Haiti - mówi się po angielsku. Haiti jest również jedynym państwem członkowskim CARICOM-u, w którym przeważają katolicy, podczas gdy w pozostałych większość wiernych stanowią protestanci różnych nurtów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan i Wspólnota Karaibska nawiązały stosunki dyplomatyczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.