Watykan. Jaki jest cel Światowego Spotkania Rodzin?

Watykan. Jaki jest cel Światowego Spotkania Rodzin?
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

O tym, że tematy X Światowego Spotkania Rodzin zostały zainspirowane rozmowami z biskupami z całego świata, a także o zadaniach, jakie to spotkanie wyznacza rodzinom i całemu Kościołowi, mówił prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia kard. Kevin Farrell we wprowadzeniu do rozpoczynającego się w czwartek Kongresu Teologiczno-Duszpasterskiego poświęconego rodzinie.

Na początku watykański hierarcha podkreślił, że choć grono rodzin zebranych w Rzymie i przypomina pierwsze kongresy dot. rodziny, które miały charakter bardziej akademicki, to tegoroczne spotkanie dedykowane jest całemu Kościołowi, który jest zaproszony do uczestniczenia w nim za pośrednictwem mediów tradycyjnych i społecznościowych.

X Światowe Spotkanie Rodzin 

"Mówię wam o tym, ponieważ uważam, że ważne jest, abyśmy te trzy najbliższe dni przeżyli razem jako czas autentycznej komunii eklezjalnej ze wszystkimi rodzinami na świecie, które będą nas słuchać i oczekiwać od Kościoła nie tylko słów wsparcia, ale także znaków tego, że Kościół jest świadomy wielu sytuacji, o które trzeba się zatroszczyć" - podkreślił. Dodał też, że tematy konferencji i paneli dyskusyjnych zostały zainspirowane rozmowami odbywanymi podczas wizyt ad limina biskupów z różnych stron świata. "To tematy, które wspólnie z diecezją rzymską uznaliśmy za najpilniejsze dla duszpasterstwa rodzin i małżonków".

Hierarcha nawiązał też do zadań, jakie stoją przed współczesną rodziną chrześcijańskich. "Rodzina oparta na sakramencie małżeństwa jest potężnym multiplikatorem łaski obecnej w samym sakramencie, która nie ogranicza się do narzeczonych, ale rozszerza się wokół nich, przemieniając sposób postrzegania i rozumienia życia przez każdego z członków rodziny oraz przez inne rodziny z ich otoczenia" - mówił kardynał i dodał: "Dlatego właśnie Kościół potrzebuje rodzin, ich pracowitego wkładu."

Na zakończenie zachęcił też by trwające X Światowe Spotkanie Rodzin potraktować jako czas kluczowego dla działań duszpasterskich rozeznawania, które może przynieść inspiracje wspólnotom Kościoła na całym świecie. "W świetle tego, co usłyszymy w najbliższych dniach, zadajmy sobie pytanie: w jakich obszarach i w jaki sposób możemy wspólnie lepiej działać, aby uświadomić rodzinom ich rolę w Kościele? Jakie są dziś najbardziej dramatyczne "peryferie egzystencjalne" dla naszych rodzin i jak możemy o nie zadbać? Jak możemy im towarzyszyć, aby byli w stanie dokonać prawdziwego rozeznania, gdy napotkają trudności w sytuacjach nawet innych niż te, które omówimy podczas paneli?" - pytał.

Pierwszy dzień kongresu duszpasterskiego podzielony jest na bloki tematyczne, poświęcone najpierw synodalnemu aspektowi Kościoła domowego - zwłaszcza w relacjach międzypokoleniowych i współpracy świeckich z duchownymi, a następnie duszpasterskiemu towarzyszeniu małżonkom w pierwszych latach po ślubie.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Zbigniew Marek SJ

Katechizm w formie multibooka + zeszyt ucznia

Do wykorzystania przy użyciu komputerów, laptopów, tabletów, rzutników multimedialnych oraz tablic interaktywnych.

Treści katechizmu przyporządkowane zostały sześciu grupom tematycznym. Każdą z nich rozpoczyna jednostka lekcyjna, której celem jest...

Skomentuj artykuł

Watykan. Jaki jest cel Światowego Spotkania Rodzin?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.