Rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin. Uczestników przywita papież Franciszek

Rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin. Uczestników przywita papież Franciszek
Fot depositphotos.com
PAP / tk

W Rzymie rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin. Po raz pierwszy to wydarzenie, zainicjowane przez Jana Pawła II, będzie miało nową formułę. Na mocy decyzji Franciszka spotkanie odbędzie się jednocześnie w Kościołach lokalnych na świecie. Jego hasło to: "Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości".

Przebieg X Światowego Spotkania Rodzin

Nowa formuła spotkania, dostosowana także do czasów pandemii, jest wyjątkowa - "multicentryczna i szeroka" - podkreślają watykańskie media. Papież przywita się z jego uczestnikami w środę po południu w Auli Pawła VI, gdzie odbędzie się Festiwal Rodzin.

Na czwartek i w piątek w Wiecznym Mieście zapowiedziano różne dyskusje panelowe i sympozja, między innymi: "Małżonkowie i kapłani razem, by budować Kościół" i "Towarzyszenie w pierwszych latach małżeństwa", na temat życia rodzin katolickich, zadań rodziców, miłości małżeńskiej, opieki duchowej.

Msza święta na Placu Świętego Piotra

W sobotę po południu Franciszek odprawi na placu Świętego Piotra mszę z okazji zlotu rodzin. Spotkanie zakończy się w niedzielę.

DEON.PL POLECA

Wcześniej w specjalnym orędziu papież wyjaśnił, że X Światowe Spotkanie Rodzin będzie miało powszechny charakter, "sprzyjający zaangażowaniu wspólnot diecezjalnych z całego świata".

- W tych samych dniach każda diecezja będzie mogła stać się ośrodkiem lokalnego spotkania dla swoich rodzin i wspólnot. W ten sposób każdy będzie mógł uczestniczyć, nawet ci, którzy nie będą mogli przybyć do Rzymu - powiedział.

Zachęcił wszystkie wspólnoty diecezjalne, by planowały inicjatywy związane z tematem spotkania.

- Proszę was, abyście byli żywiołowi, aktywni, kreatywni, abyście organizowali się wraz z rodzinami, zgodnie z tym, co będzie miało miejsce w Rzymie – dodał Franciszek.

Polskie rodziny w Rzymie

W Rzymie różne inicjatywy zorganizowano w wielu parafiach.

W spotkaniu w Wiecznym Mieście uczestniczyć będzie delegacja z Polski. Jest w niej kilka rodzin, którym towarzyszą między innymi biskup Wiesław Śmigiel- przewodniczący Rady ds. Rodziny w Konferencji Episkopatu Polski i należący do niej biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Będą także księża: Przemysław Drąg i Robert Wielądek - ustępujący i nowy dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wczytaj się w swoisty hymn ku czci boskiej i ludzkiej miłości.

Skoro łączy nas miłość czy potrzebny nam sakrament małżeństwa? Co zrobić, kiedy nasze relacje zaczynają być dalekie od ideału i wydaje się, że uczucie...

Skomentuj artykuł

Rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin. Uczestników przywita papież Franciszek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.