Watykan: konferencja "Sport w służbie ludzkości"

Watykan: konferencja "Sport w służbie ludzkości"
(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

W dniach 5-7 października odbędzie się w Watykanie ogólnoświatowe spotkanie przedstawicieli sportu i religii. Około 150 czołowych osobistości świata sportu, religii, życia gospodarczego i społeczeństwa obywatelskiego obradować będzie pod hasłem "Sport w służbie ludzkości".

Współorganizatorem tego pierwszego w historii spotkania świata sportu i wiary na tak wysokim szczeblu jest Papieska Rada Kultury, której przewodniczący kard. Gianfranco Ravasi wygłosi referat programowy, zatytułowany "Ćwicz się w igrzyskach życia tak, jak to czynisz, uprawiając sport".

Zdaniem Olivera Bate’a - dyrektora wykonawczego spółki Allianza, współorganizującej tę konferencję - będzie ona kamieniem węgielnym światowego ruchu, który winien budować mosty między ludźmi i przyczyniać się do przemiany ich życia. Ma to być również przestrzeń dialogu ludzi kształtujących opinię publiczną na temat tego, jak sport i wiara mogą współpracować ze sobą, aby jak najlepiej służyć ludzkości.

Z kolei podsekretarz Papieskiej Rady prał. Melchor Sánchez de Toca y Alameda zwrócił uwagę, że "wiara religijna i sport są podstawowymi motorami społeczeństwa globalnego", gdyż występują wspólnie "z propozycją wspierania wartości ludzkich i odgrywają istotną rolę w urzeczywistnieniu tych dążeń". Przyszłe spotkanie chce się zastanowić nad tym, "jak oba te podmioty mogą wykorzystać swój wielki wpływ, aby propagować wartości pozytywne, być natchnieniem dla młodych ludzi i przyczyniać się do poprawy ludzkości". A przyszła płaszczyzna współdziałania wiary i sportu winna wykraczać poza podziały religijne i geograficzne - podkreślił ks. Sánchez de Toca.

Spotkanie rozpocznie się w środę 5 października po południu w Auli Pawła VI pod przewodnictwem papieża oraz z udziałem m.in. sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona i przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha. Następnie przez dwa kolejne dni w Auli Synodalnej toczyć się będą obrady plenarne i sesje tematyczne, a na zakończenie przewiduje się ogłoszenie deklaracji końcowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: konferencja "Sport w służbie ludzkości"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.