Watykan - Malezja stosunki dyplomatyczne

Watykan - Malezja stosunki dyplomatyczne
(fot. flickr.com/ by SURF&ROCK Penang (Miguel Navaza)
KAI / ad

Stolica Apostolska i Malezja wspólnie postanowiły nawiązać stosunki dyplomatyczne na poziomie nuncjatury apostolskiej ze strony Stolicy Świętej oraz ambasady ze strony Malezji. Poinformowało dziś o tym watykańskie Biuro Prasowe.

Od 1968 r. akredytowany jest tam jedynie delegat apostolski, odpowiedzialny za relacje z Kościołem lokalnym, ale nie z władzami politycznymi.

Malezja jest nieco większa od Polski (329 750 km² powierzchni). 60 proc. spośród 28 mln mieszkańców kraju stanowią muzułmanie, a politycy często podkreślają, że Malezja jest krajem islamskim. Powoduje to postępującą marginalizację innych religii i przejawów nietolerancji wobec buddystów (19,1 proc. ludności), chrześcijan (9,1 proc. - katolicy stanowią 3 proc. ludności), hinduistów (6,3 proc.) i wyznawców konfucjanizmu (2,6 proc.). Islam wiązany jest z grupą etniczną Malajów i ich dominacją nad innymi narodowościami, co sprawia z kolei, że kwestie religijne są często łączone ze problematyką polityczną.

Kościół katolicki w Malezji, liczący 929 tys. wiernych cieszy się wolnością. Jest poważnie zaangażowany w szkolnictwo oraz służbę zdrowia. Nie ma też problemów ze swobodnym mianowaniem biskupów, czy prowadzeniem działalności religijnej. Napotyka jednak na istotne wyzwania z powodu polityki islamizacyjnej rządu.

Z jednej strony prawo zakazuje, aby muzułmanie zmieniali swoją przynależność religijną, z drugiej zaś w szkołach państwowych różnych stopni wywierany jest nacisk na młodzież innych wyznań, aby przechodziła na islam. W Malezji dochodzi też do dyskryminacji etnicznej i religijnej w instytucjach publicznych. Nakładane są ograniczenia na wznoszenie budynków sakralnych innych religii.

Od 2008 r. toczy się w sądach postępowanie w sprawie używania przez inne religie w odniesieniu do Boga imienia "Allah". Można mieć nadzieję, że obecność przedstawiciela Ojca Świętego w Kuala Lumpur przyczyni się do obrony praw mieszkających w Malezji chrześcijan.

Premier Najib stara się wytworzyć w świecie obraz swej ojczyzny jako umiarkowanego kraju islamskiego i decyzja o nawiązaniu relacji z Watykanem wpisuje się w te działania polityczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan - Malezja stosunki dyplomatyczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.