Watykan: nie wolno arbitralnie zmieniać formuły Chrztu św.

Watykan: nie wolno arbitralnie zmieniać formuły Chrztu św.
fot. Deposit Photos
1 miesiąc temu
KAI / sz

Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że chrzest udzielany z użyciem formuły „My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” nie jest ważny i musi być powtórzony.

W dokumencie podpisanym przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luisa Ladarię, SJ oraz sekretarza tej dykasterii, abp. Giacomo Morandi, a zaaprobowanym przez Ojca Świętego, podkreślono, że wszelkie zmiany formuły Chrztu św. są sprzeczne z nauczaniem Kościoła, który stwierdza, że „gdy ktoś chrzci, sam Chrystus chrzci” (Sob. Watykański II, konst. Sacrosanctum Concilium, n. 7.) i to sam Pan działa w udzielanym sakramencie.

Przypomniano jasne nauczanie Soboru: „nikomu innemu, choćby nawet był kapłanem, nie wolno na własną rękę niczego dodawać, ujmować ani zmieniać w liturgii” (tamże, 22 § 3), zaś kapłan musi mieć przynajmniej wolę czynienia tego, co czyni Kościół. Nie może działać w imieniu innych osób, jak tylko w imię Chrystusa, jako znak Jego obecności w udzielanym sakramencie. Inna formuła oznacza brak zrozumienia samej natury posługi kościelnej, która jest zawsze służbą Bogu i Jego ludowi, a nie sprawowaniem władzy, która dopuszcza się wręcz manipulowania tym, co zostało powierzone Kościołowi przez akt należący do Tradycji – przypomniała Kongregacja Nauki Wiary.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
16,15 zł
26,92 zł

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Watykan: nie wolno arbitralnie zmieniać formuły Chrztu św.
Komentarze (3)
SB
~Sebastian BB
9 sierpnia 2020, 12:22
To traci czarami, jak ktoś nie wypowie odpowiednich słów to nie będzie ważne, nie będzie działać, a kto to ustala? - człowiek który chce zamknąć Boga w pudełku swoich wyobrażeń, swego podobieństwa. Jaki kolwiek chrzest czyli zanurzenie bez Milosci jest nie ważny bez względu na słowa gdyz zanurzenie to nie czary, hokus-pokus. "Kto uwierzy i zostanie ochrzczony( zanurzony), będzie zbawiony, a kto nie uwierzy, zostanie potępiony." ( Mar 16:16 PBE) Podstawa chrztu jest WIARA chrzczonej osoby a nie wypowiadane słowa, to jest Prawdą.
TM
Trash Man
9 sierpnia 2020, 10:13
Co w sytuacji kiedy kościół, a właściwie hierarchia, bo trudno mówić o całym kościele mając na myśli jedynie kler, robi coś innego niż chce Jezus Chrystus?
KN
Krzysiek Niepiekło
6 sierpnia 2020, 17:03
Arbitralnie formuły to zmienia Watykan, chociaż w tym przypadku jest przeciwko arbitralnym zmianom. W ten arbitralny sposób została zmieniona formuła Komunii, no bo w Piśmie Komunia jest przedstawiona zupełnie inaczej.

Skomentuj artykuł

Watykan: nie wolno arbitralnie zmieniać formuły Chrztu św.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.