Watykan: nie zwalnia tempa pomoc papieskiego funduszu do walki z pandemią

Watykan: nie zwalnia tempa pomoc papieskiego funduszu do walki z pandemią
(fot. unsplash.com)
Łukasz Sośniak SJ / KAI / kk

Fundusz kryzysowy, powołany przez Franciszka do walki z pandemią koronawirusa, nie zwalnia tempa. Prośby o pomoc napływają z całego świata. Najnowsze wsparcie powędrowało do krajów Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Większość miejsc, do których trafiają pieniądze, znajduje się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, społecznej i zdrowotnej. Pandemia tylko pogłębiła te problemy.

W Czadzie – jednym z najbiedniejszych krajów świata – z pomocy papieskiej korzystają dwie diecezje. Pandemia doprowadziła mieszkańców tego regionu do skrajnej nędzy. Papieskie wsparcie było dla miejscowej ludności jedyną szansą przetrwania. Ponieważ większość mieszkańców utrzymuje się tam z drobnego rolnictwa, pieniądze przeznaczono głównie na zakup nasion i utrzymanie maszyn rolniczych. Dofinansowane zostało także lokalne radio, które swymi programami podnosi świadomość na temat koronawirusa i metod zapobiegania zarażeniu.

Diecezja Dili w Timorze Wschodnim składa się w większości z młodych ludzi. Wsparcie trafiło tam więc do rodzin wielodzietnych, z przeznaczeniem na wyżywienie i zapewnienie podstawowych potrzeb. Podobna sytuacja jest na Madagaskarze, gdzie na dalekiej północy kraju fundusz wspiera oświatę i rodziny. Część pieniędzy przeznaczono na opłacenie nauczycieli, na co nie było już stać miejscowej ludności.

Franciszek nie tylko założył fundusz, ale także jako pierwszy przeznaczył na niego 750 tys. dolarów. Poprosił wszystkich ludzi dobrej woli o wpłaty za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych. Fundusze są następnie przekazywane do licznych instytucji kościelnych, które działają w najbiedniejszych regionach.

Kościół znajduje się na pierwszej linii frontu walki z biedą i wykluczeniem na świecie. W samej Afryce jest ponad 74 tys. sióstr zakonnych i ponad 46 tys. księży, którzy prowadzą prawie 7,5 tysiąca szpitali i klinik, prawie 2,5 tys. domów dla osób starszych i bezdomnych oraz kształcą ponad 19 milionów dzieci w przeszło 45 tysiącach szkół podstawowych. W wielu obszarach wiejskich jedynie Kościół zapewnia opiekę zdrowotną i edukację.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Watykan: nie zwalnia tempa pomoc papieskiego funduszu do walki z pandemią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.