Maciej Biskup OP: pasterze są bardziej zainteresowani ochroną pogańskiej sakralizacji kapłaństwa i instytucji Kościoła

Maciej Biskup OP: pasterze są bardziej zainteresowani ochroną pogańskiej sakralizacji kapłaństwa i instytucji Kościoła
(fot. YouTube / Maskacjusz TV)
3 tygodnie temu
Maskacjusz TV / YouTube / df

Kościół w Polsce jest dziś w trakcie ogromnego egzaminu. Czy będzie z tymi, którzy są znękani, czy ich porzuci, czy z nimi będzie obecny? Czy będzie ze zranionymi w Kościele, czy ich porzuci dla ratowania czegoś, co nie jest ewangeliczne?

- To specyficzne seminarium duchowne, które przechodzą uczniowie - opowiadał w homilii Maciej Biskup OP, odnosząc się do cudów uzdrowień w Ewangelii Mateusza. - Dar współodczuwania, nie tylko z tą fizyczną i psychiczną biedą, ale także duchową to podstawowy element formacji każdego człowieka. Jeśli nie ma tej formacji w człowieczeństwie, to żadna inna formacja nie może być udana.

- Współodczuwanie oznacza też zgodę na bliskość czyli podatność na zranienia - mówił także. - Wcielenie to podatność na zranienie. Bóg stał się człowiekiem, to znaczy stał się podatny na zranienie. To znaczy, że nie jest tylko obok, którzy są znękani i porzuceni, ale jest wśród znękanych i porzuconych jako znękany i porzucony.

- Kościół nie może się izolować od jakiejkolwiek biedy i jakiegokolwiek grzechu. Sakralizowanie Kościoła powoduje, ze Kościół dystansuje się od grzeszników, wobec tych, którzy są daleko, także w swoim myśleniu są od Kościoła i od Ewangelii. Ale dystans nie jest odpowiedzią na dystans. Odpowiedzą na dystans jest bliskość - podkreślał.

Duchowny odniósł też omawiany fragment Ewangelii do walki z pedofilią w Kościele.

- Nie dość, że zostali w Kościele zranieni, to jeszcze nie mają pasterza. Nie mają pasterza. Bo pasterze są bardziej zainteresowani ochroną pogańskiej sakralizacji kapłaństwa i instytucji Kościoła - zaznaczył. - To nie dotyczy tylko tego problemu w Kościele, ale on jest dziś wyraźny. Kościół w Polsce jest dziś w trakcie ogromnego egzaminu. Czy będzie z tymi, którzy są znękani, czy ich porzuci, czy z nimi będzie obecny? Czy będzie ze zranionymi w Kościele, czy ich porzuci dla ratowania czegoś, co nie jest ewangeliczne?

Wysłuchaj całego kazania:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Radosław Broniek OP
21,54 zł
35,90 zł
  • Czy wszystkie religie są tak samo dobre?
  • Czy katolik może bezpiecznie ćwiczyć jogę i uprawiać medytację?
  • Czy charyzmatycy przekazują fałszywy obraz Boga?
  • Czy zainteresowanie egzorcyzmami jest niebezpieczne?
  • Jakie są prawdziwe i fałszywe zagrożenia dla wiary?
  • ...

Skomentuj artykuł

Maciej Biskup OP: pasterze są bardziej zainteresowani ochroną pogańskiej sakralizacji kapłaństwa i instytucji Kościoła
Komentarze (15)
MO
~Michał Onija
9 lipca 2020, 18:35
Zanim zacznie się mądrzyć niech uderzy w pierwszy. Kto zamknął kościoły i klasztory jako pierwszy w kraju po 12. Marca? Dominikanie. Zatem niech milczą, nie zdali egzaminu.
A4
~Akwizytor 41
9 lipca 2020, 10:52
Jak długo jeszcze w kk będziemy trzymali się bezpiecznych lichych kazanek, bez szczerości, bez otwierania się, bez bycia szczerym. Jak długo jeszcze kk będzie instytucją?? Jak długo jeszcze będzie skupiał się na tym co ziemskie?? Czas abyśmy narodzili się z ducha. Wtedy się okaże ilu jest szczerych katolików szukających prawdy. Ilu wytrzyma konfrontację z prawdą?? Ilu naprawdę zostanie...
A4
~Akwizytor 41
9 lipca 2020, 10:47
"Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony.  Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego.  A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki.  Każdy bowiem, kto się dopuszcza nieprawości, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby nie potępiono jego uczynków. Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki są dokonane w Bogu». 
A4
~Akwizytor 41
9 lipca 2020, 10:41
Franek - Bóg nie chcę żebyśmy się go bali. Chcę być z nami w relacji. Ma o nas tylko dobre myśli, nawet w Twoim najgorszym Franek upodleniu On kocha tak samo bo jest stały. Śmierć jest konsekwencją grzechu. Nie karą Bożą. Straszenie sądem nie działa na ludzi. Potrzebujemy doświadczać miłości, przebaczenia, potrzebujemy rewolucji serca. Szkoda, że kościół katolicki tkwi w zabobonie.
FM
~Franek M.
8 lipca 2020, 12:54
Trzeba zmienić formacje kapłanów i broń Boże nie dopuszczać do kapłaństwa takich celebrytów jak A.Szustak, którzy głoszą powszechne zbawienie. Pedofilia zniknie z kościoła w ciągu kilku lat jeśli wprowadzi się prawdziwą biblijna przedsobowrową formację kapłanów którzy żyją i służą Bogu bojąc się jego sądu jednocześnie pragnąc jego krolestwa.
AF
~Antoni F.
4 lipca 2020, 23:32
Kolejny entuzjasta pedagogiki wstydu i zakłamywania obrazu rzeczywistości. Należy się nagroda Tuska. A może by tak powiedział o tych wielu fałszywie oskarżonych? A dlaczego nie objąć pomocą i współczuciem ofiary pozostałej części pedofilów? Przecież ich jest ponad 400 razy więcej (według oficjalnych wyroków). Czy ból 434 osób jest mniejszy niż ból jednej osoby? Dlaczego ci pseudoduszpasterze o tym milczą?
TS
~Tomasz Szczecinski
20 czerwca 2020, 21:47
Do ks Franka - na podstawie Ewangeli !! Cokolwiek maluczkim uczyniliscie, mniescie uczynili - z Ewangelii Sw. Mateusza.
KB
~Ks. Bernard Frank
20 czerwca 2020, 13:05
Zastanawiam się na jakiej podstawie i na jakich danych Ojciec formułuje te ogólne wnioski.
MB
~Maciej Biskup OP
22 czerwca 2020, 12:03
Szanowny Księże. Gołym okiem widać, jak Kościół w Polsce reaguje i rozwiązuje problem pedofilii oraz nadużyć władzy, sumienia i seksualnych. W większości reakcji to zaprzeczanie, atak i bronienie image instytucji zamiast realnego Kościoła w ofiarach. Jestem po kilku spotkaniach i rozmowach z o. Adamem Żakiem SJ - koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, który po kontaktach z wszystkimi kuriami diecezjalnymi i zakonnymi nie ma optymistycznego spojrzenia, co i tak brzmi jak eufemizm. Oczywiście, to nie znaczy, że nie ma diecezji i zakonów, które w miarę prawidłowo podchodzą do problemów. Przez w pewnej diecezji, gdzie wiele lat duszpasterzowałem, do dziś osoba latami wykorzystująca małoletnich, sprawuje ważne funkcję, a że jest "kurą znoszące złote jaja" kolejni ordynariusze rozpościerają nad księdzem parasol ochronny a ksiądz jest nie do ruszenia, a ofiaro - dosłownie - śmieje się twarz przy każdym spotkaniu z nim w sądzie, na ulicy.
AK
~Adam Kuźniewski
19 czerwca 2020, 23:23
Ksiądz Biskup pisze , że ważne jest, czy kapłani nie odizolują się od wiernych. No i nie wiem , kpi, czy o drogę pyta. No bo to przecież właśnie Dominikańscy pasterze porzucili swe owieczki w czasie zarazy i pozamykali Domy Boże w całej Polsce przed wiernymi !?!
MK
~Maria Krawczyk
20 czerwca 2020, 20:48
Myśle, ze statystyki mówią same za siebie. Na dominikańskich mszach online niejednokrotnie było tylu wiernych, ze wieszaly się strony. Dominikanie mądrze i z modlitwa na ustach przeprowadzi przez ten niepewny czas masę ludzi.
MW
~Małgorzata Widuch
20 czerwca 2020, 20:50
A ja z całego serca dziękuję za zamknięcie kościołów czasie pandemii! Dla mnie to wyraz miłości. Dziękuję za transmisje Mszy św. i mądre, niosące nadzieję kazania, wrocławskim Dominikanom. Dziękuję za ogrom troski o nasze zdrowie i życie - za przestrzeganie obostrzeń, dezynfekcje ławek, rąk, maseczki na twarzach ojców rozdających Komunię św, niezbieranie tacy,przemyślany powrót wiernych do kościoła i wreszcie za radość z ich obecności! :))
TS
~Tomasz Szczeciński
18 czerwca 2020, 14:15
Dziekuję Ojcu za te mocne słowa, to cała prawda! Dziekuję za odwagę!
MM
~marian marianski
18 czerwca 2020, 11:36
mówisz o sobie? To czas się nawrócić!!!
PW
Piotr W
20 czerwca 2020, 09:35
Tak, mówi o sobie, ale też O Tobie, o mnie o wszystkich. Czy jest wśród żyjących, ktoś kto nie potrzebuje się nawracać?

Skomentuj artykuł

Maciej Biskup OP: pasterze są bardziej zainteresowani ochroną pogańskiej sakralizacji kapłaństwa i instytucji Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.