Watykan: nowe szczegóły papieskiej inicjatywy Światowych Dni Dzieci

Watykan: nowe szczegóły papieskiej inicjatywy Światowych Dni Dzieci
Papież Franciszek - fot. Grzegorz Gałązka
vaticannews.va / KAI / pzk

W watykańskim biurze prasowym zaprezentowano pierwsze Światowe Dni Dzieci, które zapowiedział Franciszek. Odbędą się one 25-26 maja, a przygotowuje je Dykasteria ds. Kultury i Edukacji. Ta pionierska inicjatywa stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, jaki świat zamierzamy zostawić dorastającym obecnie pokoleniom. Chodzi o umieszczenie dzieci w centrum i opiekę nad nimi, jak to robił Jezus. Wydarzenie pod hasłem „Oto czynię wszystko nowe” będzie się odbywało równolegle w Rzymie i diecezjach na świecie.

Kard. José Tolentino de Mendonça poinformował, że ogłoszenie przez Franciszka Światowych Dni Dzieci stanowiło ogromną niespodziankę. Papież wpadł na ten pomysł po spotkaniu z 8 tys. dzieci, które w listopadzie odbyło się w watykańskiej Auli Pawła VI. „Ojciec Święty pragnie, by to dzieci były prawdziwymi protagonistami tego wydarzenia. Dlatego to one zadawały wówczas papieżowi pytania, a nie jedynie czytały kwestie przygotowane wcześniej przez dorosłych. Tak będzie także w czasie światowego spotkania” – podkreślił Marco Impagliazzo. Jest on przewodniczącym Wspólnoty św. Idziego, która włączyła się w przygotowania. Ujawnił, że w wydarzeniu wezmą udział także dzieci z terenów objętych działaniami wojennymi, którzy podzielą się z rówieśnikami swoimi marzeniami o pokoju. Nadchodzące dni Impagliazzo określił „zastrzykiem radości i nadziei dla Kościoła”. Z kolei prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji nazwał je wspólnotowym doświadczeniem Kościoła, tak bardzo potrzebnym w naznaczonym podziałami świecie. „Będzie to wrzucanie ziarna w ziemię, które z czasem zaowocuje, tak jak to się stało ze Światowymi Dniami Młodzieży” – podkreślił kard. Tolentino.

Spotkanie będzie miało wymiar centralny, który odbędzie się w Rzymie. Jednocześnie Papież pragnie, by równolegle ta inicjatywa odbywała się w diecezjach na całym świecie i na stałe wpisała się do kalendarza dorocznych wydarzeń w Kościele. Ojciec Enzo Fortunato, który jest koordynatorem Światowych Dni Dzieci poinformował, że dla uczestników przygotowywane są trzy projekty (duchowy, solidarnościowy i kulturalny), w które na tydzień przed rozpoczęciem spotkania będzie można się włączyć dzięki pomocy wolontariuszy. Centralnym wydarzeniem będzie sobotnie czuwanie z Franciszkiem, na którym dzieci podzielą się z nim swymi świadectwami i będą przepytywać papieża, oraz niedzielna Eucharystia. Organizatorzy podkreślili, że dopiero po rozpoczęciu zapisów będzie można mówić o spodziewanej liczbie uczestników dziecięcego zlotu. Wskazali też na wyzwanie jakim jest zapewnienie najmłodszym odpowiedniej opieki. Wśród tematów jakie zostaną poruszone wymieniono kwestię budowania pokoju, ochrony środowiska oraz budowania więzi z Jezusem, jako przyjacielem i nauczycielem.

DEON.PL POLECA

W spotkaniu mogą uczestniczyć dzieci w wieku 6-12 lat. Na 7-osobową grupę przypadnie dwóch dorosłych opiekunów. Zapisy na Światowe Dni Dzieci ruszyły 2 lutego. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.worldchildrenday.org

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Monika Wasilewska, Monika Szubrycht
  • Bywasz często smutny, choć nie masz ku temu powodów?
  • Boisz się, że nigdy nie uporasz się z traumami okresu dojrzewania?
  • Masz żal do rodziców o to, jak wygląda twoja dorosłość?
  • Poświęcasz się dla innych, choć...

Skomentuj artykuł

Watykan: nowe szczegóły papieskiej inicjatywy Światowych Dni Dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.