Watykan: nowi nuncjusze w Kostaryce i w Portugalii

Watykan: nowi nuncjusze w Kostaryce i w Portugalii
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / df

Ojciec Święty mianował nuncjuszem apostolskim w Portugalii swojego dotychczasowego przedstawiciela w Chile, abp Ivo Scapolo, natomiast nowym nuncjuszem apostolskim w Kostaryce, abp Bruno Musarò, który dotychczas reprezentował go w Egipcie.

Ponadto Ojciec Święty przyjął rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, prof. Vincenzo Buonomo oraz prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, kard. Giuseppe Versaldiego. Zdaniem dziennikarzy być może jednym z poruszanych tematów była sytuacja na rzymskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, związanym z Uniwersytetem Laterańskim.

Abp Ivo Scapolo urodził się 24 lipca 1953 w Terrassa koło Padwy we Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1978; jest specjalistą w zakresie prawa kanonicznego. 1 maja 1984 rozpoczął służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej, pracując następnie w jej przedstawicielstwach dyplomatycznych w Angoli, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, a po powrocie do Watykanie w Sekcji Sekretariatu Stanu ds. Stosunków z Państwami. 26 marca 2002 Jan Paweł II mianował go nuncjuszem apostolskim w Boliwii, wynosząc jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego. Sakrę nowy biskup przyjął 12 maja tegoż roku. 17 stycznia 2008 Benedykt XVI przeniósł go na podobne stanowisko do Rwandy. 15 lipca 2011 ten sam papież mianował go swoim przedstawicielem w Chile. W tym kraju przyjmował w styczniu 2018 roku papieża Franciszka, a w następnych miesiącach odgrywał ważną rolę w rozwiązywaniu kryzysu związanego z wykorzystywaniem małoletnich przez niektórych duchownych. Wśród jego zadań w Portugalii będzie zapewne także przygotowanie Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie, które odbędą się w stolicy Portugalii w 2022 r.

Nowy nuncjusz w Kostaryce, abp Bruno Musarò urodził się 27 czerwca 1948 r. w Andrano w prowincji Lecce, w Apulii na południu Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął 19 września 1971 r. i należy do kleru diecezji Otranto. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Pracę w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej rozpoczął w 1977 r. , w tym w watykańskich placówkach w Korei, Włoszech, Republice Środkowoafrykańskiej, Panamie, Bangladeszu, Hiszpanii oraz w Sekcji ds. Relacji z Państwami w Watykańskim Sekretariacie Stanu. 3 grudnia 1994 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem tytularnym Abari i nuncjuszem apostolskim w Panamie. Sakrę przyjął 6 stycznia 1995 z rąk Ojca Świętego. 25 września 1999 r. został nuncjuszem w Madagaskarze, Komorach, Seszelach i Mauritiusie, zaś 10 lutego 2004 - w Gwatemali. Od 5 stycznia 2009 był papieskim przedstawicielem w Peru. 6 sierpnia 2011 roku Benedykt XVI mianował go nuncjuszem na Kubie, gdzie organizował wizytę obecnego papieża-seniora w lutym 2012 , zaś 5 lutego 2015 papież Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Egipcie oraz przy Unii Państw Arabskich. W kwietniu 2017 gościł obecnego Następcę Piotra w Kairze. Zna francuski, angielski i hiszpański.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: nowi nuncjusze w Kostaryce i w Portugalii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.