Kraków przygotowuje się do 3 rocznicy śmierci kard. Macharskiego

Kraków przygotowuje się do 3 rocznicy śmierci kard. Macharskiego
Kardynał Franciszek Macharski (fot. bbn.gov.pl)
KAI / sz

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, w kościele Ecce Homo u sióstr albertynek oraz w katedrze na Wawelu, gdzie spoczywa kard. Franciszek Macharski, 2 sierpnia zostaną odprawione Msze św. w trzecią rocznicę jego śmierci. U sióstr albertynek, gdzie zamieszkał po przejściu na emeryturę, zostanie otwarty pokój poświęcony jego pamięci.

 

W katedrze na Wawelu zostanie odprawiona Msza w intencji śp. kard. Franciszka Macharskiego w piątek o 7 rano. Będzie jej przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Dzień później, w sobotę o 7.00 Mszę na Wawelu odprawi kard. Stanisław Dziwisz. W intencji wielkiego czciciela Bożego Miłosierdzia będą modliły się również krakowskie Łagiewniki. O 15.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbędzie się Godzina Miłosierdzia oraz Msza święta w jego intencji.

W 3. rocznicę śmierci kard. Macharskiego siostry albertynki, u których mieszkał po przejściu na emeryturę, będą modliły się za niego w sanktuarium Ecce Homo. Przygotowały także pokój poświęcony pamięci hierarchy.

Kard. Franciszek Macharski odszedł trzy lata temu, w święto Matki Bożej Anielskiej, 2 sierpnia. Święto Porcjunkuli to odpust wyproszony u papieża przez patrona zmarłego metropolity, św. Franciszka z Asyżu, którego obdarzał wielką czcią. Według tradycji franciszkańskiej jest to wyjątkowy dzień, kiedy Matka Boża Anielska zabiera dusze do nieba.

Kraków żegnał swojego arcybiskupa w czasie kilkudniowych uroczystości pogrzebowych. W wystawionej dla mieszkańców miasta Księdze Kondolencyjnej wyrażano ból i smutek, ale także wdzięczność za życie i posługę zmarłego metropolity krakowskiego. "Odeszło do Pana wielkie serce Krakowa", "Byłeś osobą bliską każdemu", "Byłeś wielki, jesteś wielki i pozostaniesz wielki" - głoszą wpisy.

DEON.PL POLECA

Po odejściu kard. Macharskiego papież Franciszek, który zdążył go jeszcze odwiedzić podczas pobytu w Krakowie na Światowych Dni Młodzieży, napisał: "Przewodził Kościołowi w Krakowie w niełatwych czasach politycznych i społecznych transformacji, z mądrością, ze zdrowym dystansem do rzeczywistości, dbając o poszanowanie godności każdego człowieka, o dobro wspólnoty Kościoła, a zwłaszcza o zachowanie żywej wiary w sercach ludzi". Ojciec Święty wspominał również odwiedziny w szpitalu u ks. kardynała. "W tym ostatnim etapie życia był bardzo doświadczony cierpieniem, które znosił z pogodą ducha. Również w tym doświadczeniu pozostał świadkiem zawierzenia dobroci i miłosierdziu Boga. Takim pozostanie w mojej pamięci i modlitwie" - wyznał papież.

Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 roku z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Studiował teologię we Fryburgu w Szwajcarii. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1979 roku z rąk papieża Jana Pawła II. Uroczysty ingres do katedry wawelskiej odbył się 28 stycznia 1979 r. 30 czerwca 1979 roku został kreowany kardynałem.

W latach 1979-1994 kard. Franciszek Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił funkcje przewodniczącego Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

Na emeryturę przeszedł w 2005 roku. Od tego czasu mieszkał na terenie sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. Kardynał Franciszek spoczął w krypcie katedry wawelskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków przygotowuje się do 3 rocznicy śmierci kard. Macharskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.