Watykan: otwarto wystawę dzieł Rembrandta

Watykan: otwarto wystawę dzieł Rembrandta
(fot. public domain)
5 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie kw

W środę 23 listopada rano została otwarta w Muzeach Watykańskich wystawa Rembrandta "Między niebem a ziemią", która zakończy się 26 lutego przyszłego roku.

Obrazy są sprowadzone z muzeum Zorn w Szwecji i z holenderskiego Kremer Collection; zostanie wystawionych pięćdziesiąt pięć rycin i dwa obrazy namalowane na płótnie przez artystę z Lejdy.

- Tak zatem ta watykańska instytucja we właściwy sobie sposób włączyła się w upamiętnienie 500-lecia reformacji. W swojej epoce malarz ten reprezentował bowiem protestancką część Europy - mówi prof. Antonio Paolucci, dyrektor Muzeów Watykańskich.

- Rembrandt van Rijn jest naprawdę wielki. Nikt tak jak on nie potrafił dotrzeć do serca rzeczywistości, i to bez względu na to, co w danym momencie jest przedmiotem jego zainteresowania: oblicze człowieka, drzewo drżące na wietrze, ciało kobiety, wspólnota wierzących, która modli się w synagodze czy w kościele. Żaden inny malarz realista nie może się z nim równać. I widać to w sposób szczególny w jego rycinach. Trzeba na nie patrzeć przez lupę i wtedy widzimy cały geniusz Rembrandta, który potrafił przedstawić wszystko, co widzialne, łącznie z tym, co jest pozornie nieistotne. Na tym polega jego wielkość - powiedział Paolucci.

Kuratorami wystawy są Arnold Nesselrath, dyrektor działu sztuki bizantyjskiej, średniowiecznej i współczesnej Muzeów Watykańskich, i Johan Cederlund, dyrektor muzeum Zorn. Współorganizatorami wystawy są ambasady Szwecji i Holandii przy Stolicy Apostolskiej. Można ją zwiedzać do 26 lutego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: otwarto wystawę dzieł Rembrandta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.