Watykan: papież przyjął rezygnację kard. Bassettiego

Watykan: papież przyjął rezygnację kard. Bassettiego
Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
KAI/dm

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że papież Franciszek przyjął rezygnację z pasterskiego zarządzania archidiecezją Perugia-Città della Pieve (Włochy), złożoną przez kardynała Gualtiero Bassettiego. 80-letni purpurat dotychczas pełnił obowiązki przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch.

Przyszły kardynał urodził się 7 kwietnia 1942 w Popolano di Marradi (obecna diecezja Faenza-Modigliana, prowincja Rawenna) jako najstarszy z trójki rodzeństwa. Jego dwaj kuzyni z linii ojcowskiej: Giuseppe i Luca Bassetti również są księżmi.

W 1956 wstąpił do arcybiskupiego seminarium duchownego we Florencji. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1966 w tym mieście z rąk miejscowego metropolity kard. Ermenegildo Florita. Pełnił następnie różne funkcje w archidiecezji florenckiej, był m.in. rektorem seminarium duchownego w tym mieście (1979-90) a od 1992 wikariuszem generalnym.9 lipca 1994 św. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji Massa Marittima-Piombino (w Toskanii), sakrę nominat przyjął 8 września tegoż roku we Florencji z rąk tamtejszego arcybiskupa kard. Silvano Piovanellego. Za swoje zawołanie biskupie nominat przyjął słowa „In charitate fundati”(Na miłości oparci).

W 4 lata później - 21 listopada 1998 - papież przeniósł go na podobne stanowisko w diecezji Arezzo-Cortona-Sansepolcro. W 2001 bp Bassetti został powołany na delegata ds. seminariów duchownych we Włoszech, po czym potwierdzony na tym stanowisku w 2006 na kolejną kadencję. 16 lipca 2009 Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą Perugii-Città della Pieve a na konsystorzu 22 lutego 2014 Franciszek włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.

Jako biskup, a następnie jako kardynał pełnił i nadal pełnił różne ważne funkcje w Kościele włoskim i powszechnym, będąc członkiem różnych komisji i instytucji w łonie episkopatu swego kraju i w Watykanie, m.in. Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, Kongregacji ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa i ds. Kościołów Wschodnich. Na prośbę Franciszka poprowadził rozważania Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek 25 marca 2016. Z nominacji papieskiej był od 24 maja 2017 do 23 maja przewodniczącym Włoskiej Konferencji Biskupiej (wcześniej, w latach 2009-14 był jej wiceprzewodniczącym).

Szczególnie wiele uwagi kard. Bassetti zwracał na sprawy młodzieży i rodziny, którym poświęcił wiele listów i inicjatyw duszpasterskich i które często przy różnych okazjach odwiedzał.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Watykan: papież przyjął rezygnację kard. Bassettiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.