Watykan przyjął do wiadomości wyrok dla byłego nuncjusza w Paryżu

Watykan przyjął do wiadomości wyrok dla byłego nuncjusza w Paryżu
fot. Depositphotos
PAP / pk

Watykan oświadczył w piątek, że przyjmuje do wiadomości wydany w Paryżu wyrok dla byłego nuncjusza apostolskiego we Francji arcybiskupa Luigiego Ventury, skazanego na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu za napaści seksualne na mężczyzn.

Odnosząc się do środowego wyroku francuskiego sądu karnego, Stolica Apostolska w wydanym komunikacie podkreśliła, że obrońca dostojnika powtarzał, że jest on niewinny.

"Stolica Apostolska potwierdza szacunek dla francuskich władz sądowych" - głosi watykańska nota, dodając, że "arcybiskup Ventura zawsze dowodził woli współpracy" z tymi władzami.

76-letni były nuncjusz został skazany za napaści seksualne, których ofiarą w latach 2018-2019 padło pięciu mężczyzn. Mieszkającego we Włoszech duchownego nie było w sądzie w chwili ogłaszania wyroku.

W zeszłym roku Watykan zawiesił immunitet dyplomatyczny nuncjusza.

Oprócz kary więzienia paryski sąd karny orzekł, że były watykański dyplomata ma zapłacić czterem ofiarom 13 tys. euro jako odszkodowanie za straty moralne i 9 tys. euro kosztów sądowych.

W ubiegłym roku jeden z pracowników paryskiego ratusza złożył skargę na arcybiskupa, który molestował go podczas uroczystości składania przez mer Paryża Anne Hidalgo życzeń noworocznych korpusowi dyplomatycznemu. Następnie inny pracownik merostwa oskarżył hierarchę o napaść seksualną, do której miało doszło rok wcześniej, podczas takiej samej uroczystości.

Do mężczyzn tych dołączył też m.in. 20-letni seminarzysta, który twierdził, że duchowny dopuścił się wobec niego podobnych czynów podczas i po mszy. O napaści seksualnej ze strony ówczesnego nuncjusza w 2018 roku doniósł sądowi również wysoki urzędnik francuskiego MSZ, ale nie złożył skargi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
25,13 zł
35,90 zł

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Watykan przyjął do wiadomości wyrok dla byłego nuncjusza w Paryżu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.