Watykan sprzedał kamienicę w Londynie, której zakup jest przedmiotem procesu sądowego

Watykan sprzedał kamienicę w Londynie, której zakup jest przedmiotem procesu sądowego
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/PAP/dm

W minionych dniach Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) sfinalizowała sprzedaż na rzecz Bain Capital budynku przy 60 Sloane Avenue w Londynie, z łącznym przychodem 186 mln GBP. Sekretariat ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej śledził całą procedurę na poszczególnych jej etapach -poinformowano w Watykanie.

Straty poniesione w odniesieniu do kwoty wydanej na zakup budynku przeniesiono do rezerwy Sekretariatu Stanu, nie naruszając w żaden sposób sum zyskanych ze świętopietrza, czyli darów wiernych.

DEON.PL POLECA
W celu zapewnienia przejrzystości i niezależności procesu wyceny Stolica Apostolska zwróciła się o pomoc do brokera nieruchomości Savills, wybranego na zakończenie procedury przetargowej rozpoczętej w styczniu 2021 r. pod nadzorem doradców ds. nieruchomości.

We wrześniu 2021 roku APSA otrzymała pierwszą rundę 16 ofert, podlegających należytemu sprawdzeniu w kolejnych miesiącach, a następnie drugą rundę 3 ofert, również podlegających należytemu sprawdzeniu. Transakcja została sfinalizowana w ostatnich miesiącach wyborem nabywcy i wreszcie aktem notarialnym zakupu - czytamy w watykańskim komunikacie.

Zakup przez Watykan budynku, znajdującego się przy 60 Sloan Ave. w londyńskiej dzielnicy Chelsea, był jedną z najczarniejszych plam na watykańskich finansach w ostatnich latach.

Sekretariat Stanu wyłożył na inwestycję około 350 milionów euro, z czego większość stanowiły datki wiernych, za budynek, który poprzedni właściciel nabył za 129 milionów funtów - mniej niż połowę zainwestowanej sumy.

Skandal obnażył niekompetencję prałatów w zarządzaniu finansami Stolicy Apostolskiej, ponieważ podpisali oni udziały w transakcji i zgodzili się na niepotrzebne płacenie wygórowanych honorariów Włochom, którzy byli znani w kręgach biznesowych z szemranych interesów.

Prokuratorzy watykańscy oskarżyli osoby odpowiedzialne za tę transakcję o oszukanie Stolicy Apostolskiej, a następnie o wyłudzenie od Watykanu 15 milionów euro, aby w końcu uzyskać pełną własność nieruchomości, dawnego magazynu Harrodsa. Proces w tej sprawie nadal toczy się przed Trybunałem Państwa Watykańskiego.

Papież Franciszek ogłosił zamiar pozbycia się nieruchomości w 2020 r., kiedy nakazał Sekretariatowi Stanu przekazanie wszystkich pozostałych aktywów do scentralizowanego skarbca watykańskiego, ponieważ londyńskie fiasko dowiodło, jak kiepsko prałaci z sekcji ekonomicznej Sekretariatu Stanu zarządzali finansami.

KAI/PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Watykan sprzedał kamienicę w Londynie, której zakup jest przedmiotem procesu sądowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.