Watykan: Urząd Informacji Finansowej wyraził pełne zaufanie do swego dyrektora

Watykan: Urząd Informacji Finansowej wyraził pełne zaufanie do swego dyrektora
(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
KAI / ml

Urząd Informacji Finansowej (AFI) Państwa Watykańskiego dokonał kontroli wewnętrznej i wyraził pełne zaufanie do swego dyrektora, Tommaso Di Ruzza - czytamy w dokumencie podpisanym przez prezesa tego Urzędu, René Brülharta.

W komunikacie przypomniano, że 1 października 2019 r. dyrektor AFI i jego biuro zostali przeszukani przez Korpus Żandarmerii Państwa Watykańskiego w związku z dochodzeniem wszczętym przez promotora sprawiedliwości, po dwóch skargach złożonych w lipcu i sierpniu odpowiednio przez Instytut Dzieł Religijnych oraz przez Biuro Rewizora Generalnego w ramach ich kompetencji instytucjonalnych. Dochodzenie, które doprowadziło do zajęcia niektórych dokumentów i akt, jest powiązane z bieżącą działalnością instytucjonalną prowadzoną przez AFI na podstawie sprawozdania o podejrzanych działaniach, które dotyczą różnych jurysdykcji zagranicznych.

Natychmiast po tych wydarzeniach prezes Urzędu Informacji Finansowej, po konsultacji z członkami Rady Prezesów, rozpoczął wewnętrzne dochodzenie w celu pełnego zrozumienia działalności operacyjnej AFI. Na podstawie tego wewnętrznego dochodzenia Rada Prezesów ustaliła: po pierwsze, że działalność prowadzona przez AFI i jego dyrektora miała charakter ściśle instytucjonalny i prowadzona była zgodnie ze statutem AFI. Po drugie, że w ramach wykonywania swojej funkcji instytucjonalnej ani dyrektor, ani żaden inny pracownik AFI nie wypełniał niewłaściwie swoich funkcji ani nie podjął żadnego innego niewłaściwego zachowania.

W związku z tym Zarząd podkreślił ponownie pełne zaufanie do kompetencji zawodowych i uczciwości swego dyrektora, a ponadto pragnie wyrazić mu uznanie dla sposobu rozwiązania sprawy, o której mowa.

DEON.PL POLECA


Ponieważ Urząd Informacji Finansowej nadal prowadzi działalność operacyjną na szczeblu krajowym i międzynarodowym, nadal w pełni współpracuje z właściwymi władzami.

Zarząd AFI jest przekonany, że potencjalne nieporozumienia zostaną wkrótce wyjaśnione – czytamy w komunikacie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: Urząd Informacji Finansowej wyraził pełne zaufanie do swego dyrektora
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.