Watykan: W dalszym ciągu trwa dochodzenie w sprawie Marko Rupnika

Watykan: W dalszym ciągu trwa dochodzenie w sprawie Marko Rupnika
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Dykasteria Nauki Wiary w dalszym ciągu prowadzi dochodzenie w sprawie Marko Rupnika, byłego jezuity i znanego twórcy mozaik, któremu zarzuca się psychiczne i seksualne wykorzystywanie dorosłych kobiet, w tym zakonnic. Dziś w Rzymie odbyła się konferencja prasowa dwóch ofiar słoweńskiego kapłana.

Jak podało watykańskie biuro prasowe, w ostatnich miesiącach Dykasteria Nauki Wiary skontaktowała się z zaangażowanymi w tę sprawę instytucjami. Poszerzono też zakres dochodzenia. Obecnie trwają badania pozyskanej dokumentacji.

DEON.PL POLECA
Sprawę Rupnika skierował do dykasterii papież Franciszek 27 października ubiegłego roku. Decyzja ta została podjęta w następstwie raportów przesłanych papieżowi we wrześniu przez Papieską Komisję ds. Ochrony Nieletnich, w której wskazano na „poważne problemy” w prowadzeniu tej sprawy i na „brak bliskości z ofiarami”.

We wtorek w siedzibie Krajowej Federacji Prasy Włoskiej (FNSI) w Rzymie odbyła się konferencja prasowa dwóch byłych zakonnic ze Wspólnoty Loyola, Glorii Branciani i Mirjam Kovac. Opowiedziały one o „fizycznym, psychicznym i seksualnym wykorzystywaniu” ze strony Marko Rupnika, którego doświadczyły osobiście lub o którym dowiedziały się, gdy były bardzo młode. Zapewniły im, że nie chodzi im o osobistą zemstę, lecz o ustalenie prawy i uczynienie zadość sprawiedliwości.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Watykan: W dalszym ciągu trwa dochodzenie w sprawie Marko Rupnika
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.