Watykan zachęca zakony do reformy

Watykan zachęca zakony do reformy
(fot. Patrycja Malinowska)
5 lat temu
KAI / mm

Stolica Apostolska opublikuje w najbliższych dniach dokument dotyczący zarządzania majątkiem wspólnot zakonnych. Poinformował o tym kard. João Braz de Aviz, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Sam papież polecił kongregacji zając się tym zagadnieniem.

Wynika to z przemian, jakie następują w życiu konsekrowanym. Z jednej strony powstają nowe klasztory, pustelnie, wspólnoty, inne natomiast obumierają i pozostaje po nich majątek. Innym wyzwaniem są problemy z utrzymaniem szkół czy szpitali prowadzonych przez zakony. Wynika to między innymi z coraz trudniejszej współpracy z państwem. Brazylijski kardynał zapowiada, że jednym z głównych celów tego dokumentu będzie przywrócenie prymatu Ewangelii, a nie kapitalizmu w zarządzaniu zakonnym majątkiem.

Kard. Braz de Aviz zapowiada też reformy w innych obszarach życia konsekrowanego. Trwają prace nad dokumentem o wzajemnych relacjach między biskupami i zakonami. Na polecenie Papieża przygotowywany jest dokument o klasztorach klauzurowych. Do dziś bowiem kierują się one dokumentem, który powstał jeszcze przed Soborem.

Szef watykańskiej dykasterii przyznaje, że życie konsekrowane boryka się dziś z licznymi problemami. Przyznaje, że w okresie posoborowym popełniono błędy. Wyraża jednak przekonanie, że aktualne trudności nie prowadzą do śmierci, lecz oczyszczenia życia konsekrowanego.

W jego przekonaniu całkowitej rewizji wymagają pojęcia władzy i posłuszeństwa. Nie można mieć bowiem autorytarnej wizji władzy. Zdaniem kard. Braza de Aviza rewizji wymagają też relacje między mężczyzną i kobietą. "Oddaliliśmy się w niewłaściwy sposób, tak że już się nie znamy i nie jesteśmy w stanie zintegrować wartości drugiej strony. Jesteśmy dwoma całkowicie odseparowanymi światami. Trzeba znaleźć wyższe światło, które pozwoli nam patrzeć w oczy, ale oczami Boga, w sposób piękniejszy, realniejszy, zgodnie z wytycznymi Kościoła" - mówi kard. Braz de Aviz, który sam, przypomnijmy, nie jest zakonnikiem, lecz należy do Ruchu Focolari.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan zachęca zakony do reformy
Komentarze (4)
M
Marianna
1 sierpnia 2014, 21:40
"Do dziś bowiem kierują się one dokumentem, który powstał jeszcze przed Soborem." A czy II sobór watykański zmienił coś w kwestiach finansowych? Przypominam, że przed nim przynajmniej nie było w Watykanie skandali finansowych, zaś IOR przynosił zyski. Zaś kardynał Braz de Aviz już zajął się "reformą" Franciszkanów Niepokalanej, niezwykle prężnego, młodego zgormadzenia zakonnego za rzekomy "kryptolefebryzm". Oczywiście oskarżenia nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - tak naprawdę chodzi o to, iż zakon ten opiera się na duchowości św. Maksymiliana Kolbego, a jest ono wybitnie nieekumeniczne i dlatego wpływowi moderniści w Watykania patrzą na to krzywym okiem.
T
tomi
1 sierpnia 2014, 22:03
Tak, przed soborem nie bylo problemow, w tym finanswych, skandali, a wszystko bylo tak ze palce lizac, cud, miód i orzeszki, przyszedl ten nieszczesny sobór i teraz same problemy. Trzeba sobor odwolac, zrobic tak jak bylo przed soborem, zakonnice odmlodzic o 70 lat, wtedy bedzie znow dobrze. Przebierzemy sie w starodawne ciuszki, pozakladamy stare weloniki, kapy, ornaty, rekawiczki, wrocimy do łaciny i dopiero bedzie po katolicku a w szystkie problemy znikna.
B
b
2 sierpnia 2014, 11:44
No i trzeba będzie pozabierać wszystkim ( a szczególnie osobom konsekrowanym)) telefony, tableciki, komputery... Jak nie będzie pokus to i o świętość łatwiej :-). Zdobyczom cywilizacji mówimy stanowcze "nie". Tylko jak nauczyć na nowo młodzież żyć bez tego... :-). Ech...nie ma rozwiązań doskonałych...
M
Marianna
2 sierpnia 2014, 22:11
Jak zwykle ten nienawistny i ironiczny ton, tak powszechny wśród samozwańczych obrońców posoborowia. Ale czy przed II SW były jakieś skandale? Breza pisze nawet o kardynale Canalim jako o "Schachcie watykańskim". To dowodzi chyba jego finansowej skuteczności. Co do zakonnic, to nie trzeba ich odmładzać, można zacząć od przebrania ich z powrotem w habity i zmiany "zainteresowań" z ekologii, "sprawiedliwości społecznej" i duszpasterstwa akademickiego na prowadzenie szkół, szpitali i domów opieki.

Skomentuj artykuł

Watykan zachęca zakony do reformy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.