Watykan: zapowiedź kolejnych nominacji biskupów w Chinach

Watykan: zapowiedź kolejnych nominacji biskupów w Chinach
fot. Depositphotos
KAI / pk

Po konsekracji 23 listopada ks. Tommaso Chen Tianshao na biskupa diecezji Qingdao (prowincja Szantung we wschodnich Chinach) dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni zapowiedział 25 bm. dalsze nominacje biskupie dla Kościoła w tym kraju.

W oświadczeniu, ogłoszonym w Watykanie, stwierdził, że powołanie przez papieża nowego biskupa - pierwszego po niedawnym przedłużeniu na dalsze dwa lata Tymczasowego Porozumienia watykańsko-chińskiego o nominacjach biskupich - świadczy o tym, iż przynosi ono owoce.

Porozumienie to zawarto po raz pierwszy 22 września 2018 na dwa lata i termin ten upłynął 22 października br., po czym odnowiono je w br. I właśnie 58-letni bp Chen jest pierwszym hierarchą chińskim, mianowanym przez Franciszka na mocy nowego, a właściwie przedłużonego na kolejne dwa lata dokumentu.

"Mogę potwierdzić, że Jego Ekscelencja Tommaso Chen Tianshao jest trzecim biskupem, mianowanym i wyświęconym, od podpisania Tymczasowego Porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową w sprawie nominacji biskupich" - oświadczył rzecznik watykański. Wyraził również przekonanie, że "w przyszłości przewidziane są dalsze sakry biskupów, gdyż trwają rozmowy na ten temat".

Watykan przypomniał przy okazji, że odnowione kilka tygodni temu Porozumienie dotyczy wyłącznie nominacji biskupich, nie ma natomiast bezpośredniego związku ze stosunkami dyplomatycznymi między Stolicą Apostolską a Chinami ani nie porusza statusu prawnego Kościoła katolickiego w tym kraju i stosunków między tamtejszym duchowieństwem a władzami.

Mianowanie biskupów jedynie przez papieża ma kluczowe znaczenie dla sytuacji w Państwie Środka, gdyż komuniści, objąwszy tam władzę w 1949, doprowadzili do zerwania łączności miejscowych katolików z Rzymem i ze światem. Jako jedyni mogli tam posługiwać tylko biskupi powołani i wyświęceni przez kontrolowane przez reżym Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich (PSKCh), bez wiedzy i zgody papieża. Jednocześnie w Chinach istnieje nadal Kościół podziemny, uznający za swego zwierzchnika Ojca Świętego i starający się utrzymywać z nim stałą więź.

Według Stolicy Apostolskiej Porozumienie miało i ma cele wyłącznie duszpasterskie, to znaczy umożliwienie katolikom chińskim posiadania biskupów pozostających w pełnej wspólnocie z Następcą św. Piotra a zarazem uznanych przez władze ChRL.

Nowo wyświęcony biskup urodził się w 1962 w mieście Pingdu (prowincja Szantung). Kształcił się w seminarium Ducha Świętego w Szantungu i w grudniu 1989 przyjął święcenia kapłańskie. Z danych oficjalnych wynika, że na biskupa Qingdao wybrano go i powołano 19 listopada ub.r. po śmierci w czerwcu 2018 poprzedniego rządcy diecezji Giuseppe Li Mingshu. Jest znany jako lojalny urzędnik państwowy, przewodniczył oddziałowi PSKCh w Qingdao a od 2010 jest członkiem Stałego Komitetu Stowarzyszenia.

Sakry w katedrze pw. św. Michała w Qingdao udzielił mu przewodniczący Stowarzyszenia Patriotycznego bp Fan Xingyao z diecezji Linyi, a współkonsekratorami byli biskupi: Yang Yongqiang z Zhoucun - wiceprzewodniczący Rady Biskupów Chińskich [chińskiego odpowiednika konferencji episkopatu] i Zhang Xianwang z Jinan - wiceprzewodniczący "Liang hui", czyli tzw. "podwójnej organizacji", obejmującej wspomnianą Radę i PSKCh. Z powodu ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa uroczystość była zamknięta dla ogółu wiernych, obecnych było jedynie 21 księży oraz ponad 200 sióstr zakonnych i wiernych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
25,13 zł
35,90 zł

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Watykan: zapowiedź kolejnych nominacji biskupów w Chinach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.