Watykan: zmarł kardynał Silvestrini, wieloletni współpracownik św. Jana Pawła II

Watykan: zmarł kardynał Silvestrini, wieloletni współpracownik św. Jana Pawła II
(fot. I, Andreas Carter [CC BY-SA 3.0])
PAP / kk

W wieku 95 lat zmarł w czwartek w Rzymie kardynał Achille Silvestrini, były wieloletni współpracownik papieża Jana Pawła II - poinformował Watykan. Podkreśla się, że zmarły dostojnik był przedstawicielem "wielkiej tradycji watykańskiej dyplomacji".

Pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej ksiądz Silvestrini rozpoczął w 1953 roku. Początkowo zajmował się tematyką azjatycką; Wietnamem, Chinami, Indonezją. Następnie odegrał jedną z głównych ról w dialogu z blokiem komunistycznym, który został nazwany Ostpolitik.

W 1971 roku ksiądz Silvestrini towarzyszył przyszłemu sekretarzowi stanu Agostino Casarolemu, wówczas arcybiskupowi, w czasie podróży do Moskwy, gdzie Watykan prowadził rozmowy dotyczące traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej.

Rok później jako watykański delegat brał udział w przygotowaniach aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Helsinkach i w Genewie.

DEON.PL POLECA

W 1973 roku został podsekretarzem w Radzie Spraw Publicznych Kościoła.

Następnie w latach 1979-1984, a więc już za pontyfikatu św. Jana Pawła II stał na czele delegacji Watykanu na rozmowy z rządem Włoch w sprawie rewizji konkordatu.

Jako reprezentant Stolicy Apostolskiej prowadził w latach 80. rozmowy z rządami wielu krajów, w tym także dwukrotnie- PRL.

W 1988 roku polski papież mianował go kardynałem. Od 1991 do 2000 roku kardynał Silvestrini był prefektem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: zmarł kardynał Silvestrini, wieloletni współpracownik św. Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.