Kard. Pell prawdopodobnie skorzysta z prawa do apelacji w Sądzie Najwyższym Australii

Kard. Pell prawdopodobnie skorzysta z prawa do apelacji w Sądzie Najwyższym Australii
(fot. Kerry Myers [CC BY 2.0])
KAI / kk

Jak informuje Catholic News Agency, kard. George Pell najprawdopodobniej skorzysta z przysługującego mu prawa do apelacji w Sądzie Najwyższym Australii. To ostatni krok, jaki może podjąć purpurat po tym, jak jego odwołanie od wyroku skazującego na 6 lat więzienia za molestowanie dwóch chórzystów latach 90-tych zostało odrzucona przez Sąd Apelacyjny Stanu Victoria.

Jak podaje agencja CNA, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Sąd Najwyższy Australii przyjmie apelację, którą prawdopodobnie złożą jego adwokaci, ze względu na liczne kontrowersje, które wzbudziło odrzucenie odwołania przez stanowy Sąd Apelacyjny w Virginii.

Kard. George Pell, były prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarki został skazany 11 grudnia 2018 r. na 6 lat więzienia za molestowanie seksualne dwóch nastoletnich chórzystów w 1996 r., kiedy był arcybiskupem Melbourne. Zgodnie z wyrokiem, dopiero po odbyciu 3 lat i 8 miesięcy kary będzie mógł się ubiegać o warunkowe zwolnienia. 78-letni kardynał przebywa w więzieniu od 176 dni, gdzie - jak informuje CNA - jest pozbawiony prawa odprawiania codziennej Mszy św.

Kardynał Pell twierdzi, że jest niewinny [OŚWIADCZENIA] >>

Kwestią, która podzieliła wymiar sprawiedliwości i społeczeństwo, jest wątpliwość, czy wyrok sędziów został wydany przy należytym uwzględnieniu stanowiska obrońców kard. Pella. Sprzeciwiający się zasądzonemu wyrokowi zwracają uwagę, że został on wydany pomimo "uzasadnionych wątpliwości", przemawiających na korzyść oskarżonego. Chodziło m.in. o fakt, że jedna z ofiar, przed śmiercią przyznała, że nie była molestowana przez kard. Pella, a także o to, że materiałem dowodowym w sprawie przeciwko purpuratowi były jedynie zeznania drugiej z ofiar, którym zaprzeczały relacje 20 świadków powołanych przez obronę.

DEON.PL POLECA

Zarówno australijscy biskupi, jak i Stolica Apostolska oświadczyli, że szanują wyrok australijskiego wymiaru sprawiedliwości, oczekując zarazem na decyzję kard. Pella co do ewentualnego odwołania się od niej do Sądu Najwyższego Australii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Pell prawdopodobnie skorzysta z prawa do apelacji w Sądzie Najwyższym Australii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.