Watykan zrekompensuje ślad węglowy synodu, realizując ekologiczne projekty w Afryce

Watykan zrekompensuje ślad węglowy synodu, realizując ekologiczne projekty w Afryce
fot. Depositphotos
KAI / pk

Sekretariat Generalny Synodu Biskupów podał do wiadomości, że w ramach rekompensaty za emisję CO2 spowodowaną zbliżającym zgromadzeniem synodalnym zrealizuje ekologiczne projekty w Nigerii oraz Kenii. Projekty odpowiadają założeniom ekologii integralnej wskazanej w encyklice papieża Franciszka "Laudato si'". Będą łączyć w sobie aspekt ekologiczny, dbałość o terytorium i konkretną pomoc w życiu danej społeczności.

Projekty realizowane w Nigerii i Kenii mają na celu rozpowszechnianie wydajnych kuchenek oraz technologii oczyszczania wody, które będą do dyspozycji rodzin, wspólnot oraz instytucji. "Nowe technologie znacznie zmniejszą zużycie nieodnawialnej biomasy i paliw kopalnych do przygotowywania posiłków i gotowania wody" - czytamy w komunikacie Sekretariatu Generalnego Synodu. Podkreślono także, iż takie działania spowodują znaczną poprawę jakości powietrza, które ma bezpośredni związek z chorobami układu oddechowego i wskaźnikami śmiertelności, zwłaszcza wśród kobiet i dzieci, a w konsekwencji poprawią stan zdrowia ludzi w krajach objętych tym projektem.

Papież: "Nigdy nie traktowaliśmy tak źle i nie okaleczyliśmy tak naszego wspólnego domu"

W komunikacie przywołano słowa papieża Franciszka z encykliki "Laudato si'", w której napisał: "Nigdy nie traktowaliśmy tak źle i nie okaleczyliśmy tak naszego wspólnego domu, jak miało to miejsce w ciągu ostatnich dwóch stuleci. A jesteśmy wezwani, aby być narzędziami Boga Ojca, żeby nasza planeta była tym, co On wymarzył, stwarzając ją, i by odpowiadała na Jego projekt pokoju, piękna i pełni".

Projekty w Nigerii oraz Kenii zostaną zrealizowane dzięki wsparciu ekonomicznemu Fundacji SOS Planet i wkładowi technicznemu LifeGate. Wersja eksperymentalna tych projektów została zrealizowana już przy okazji zgromadzenia synodalnego w 2019 r.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

„Pochwalony bądź” – tytuł najnowszej encykliki papieża Franciszka został zaczerpnięty z kantyku św. Franciszka z Asyżu, głoszącego chwałę cudu stworzenia.

Encyklika jest apelem papieża, aby ludzie zaczęli szanować naturę stworzoną przez Boga, jednocząc się w...

Skomentuj artykuł

Watykan zrekompensuje ślad węglowy synodu, realizując ekologiczne projekty w Afryce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.