Watykanistka: będziemy waszymi wrogami, jeśli nie staniecie po stronie dzieci

Watykanistka: będziemy waszymi wrogami, jeśli nie staniecie po stronie dzieci
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
2 lata temu
PAP / pk

"Będziemy waszymi najgorszymi wrogami, jeśli w radykalny sposób nie postanowicie stanąć po stronie dzieci, matek, rodzin, społeczeństwa obywatelskiego" - powiedziała biskupom z całego świata obradującym w Watykanie meksykańska watykanistka Valentina Alazraki.

Dziennikarka, która od prawie 45 lat relacjonuje wydarzenia w Watykanie, wygłosiła w sobotę przemówienie, którego wraz papieżem Franciszkiem wysłuchało prawie 200 przewodniczących episkopatów i przełożonych generalnych zakonów.

Alazraki mówiła uczestnikom szczytu: "jeśli jesteście przeciwko tym, którzy dopuszczają się wykorzystywania albo je ukrywają, stoimy po waszej stronie. Możemy być sojusznikami, a nie wrogami".

"Pomożemy wam odnaleźć zgniłe jabłka i przezwyciężyć opór przed oddzieleniem ich od tych zdrowych. Ale jeśli nie zdecydujecie w sposób radykalny stanąć po stronie dzieci, matek, rodzin, społeczeństwa obywatelskiego, będziecie mieli rację bojąc się nas, bo my dziennikarze, którzy kochamy dobro wspólne, będziemy waszymi najgorszymi wrogami" - oświadczyła watykanistka.

Dodała: "Ileż razy zdarzyło mi się usłyszeć, że skandal nadużyć to wina prasy, że to spisek pewnych mediów, by zdyskredytować Kościół, że stoją za tym tajemne siły, by zniszczyć tę instytucję".

"Nie można w żaden sposób obarczać winą mediów za to, że ujawniły nadużycia czy o nich informowały" - dodała.

Ofiary pedofilii - mówiła Alazraki- "mają przede wszystkim prawo wiedzieć, co się stało, co zrobiliście, by oddalić i ukarać tych, którzy dopuścili się nadużyć".000000000000

"Nawet wtedy, gdy winny nie żyje, ból ofiary nie mija. Nie można już ukarać winnego, ale przynajmniej można pocieszyć ofiarę, która żyła przez wiele lat z ukrytą raną" - powiedziała.

Podkreśliła zwracając się do biskupów: "Wiecie, że nadużycia były ukrywane w sposób systematyczny".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Watykanistka: będziemy waszymi wrogami, jeśli nie staniecie po stronie dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.