Watykańskie przygotowania do Jubileuszu Młodzieży i ŚDM w Seulu

Watykańskie przygotowania do Jubileuszu Młodzieży i ŚDM w Seulu
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

W podrzymskim Ciampino trwa Międzynarodowy Kongres Duszpasterstwa Młodzieży. Uczestniczy w nim około 300 delegatów ze 110 krajów świata. Spotkanie będące przygotowaniem do Jubileuszu Młodych 2025 i ŚDM w Seulu 2027 wpisuje się w obchody piątej rocznicy adhortacji apostolskiej Christus vivit. 

Ku synodalnemu duszpasterstwu młodzieży

Otwierając trzydniowe obrady (23-25 maja) kard. Kevin Farell, który jest prefektem watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia odpowiadającej za przygotowanie Światowych Dni Młodzieży wskazał, że obecne spotkanie odbywa się na „skrzyżowaniu dróg” prowadzących do ważnych wydarzeń ewangelizacyjnych. Dodał, że refleksja inspirująca się adhortacją papieża Franciszka daje okazję powrotu do fundamentalnych aspektów duszpasterstwa młodzieży. Wymienił w tym kontekście m.in. zaangażowanie młodych, synodalność, formację i konieczność towarzyszenia duchowego. Kongres przebiega pod hasłem: „Dla synodalnego duszpasterstwa młodzieży, nowy styl i nowe strategie zarządzania”. Z jego uczestnikami spotka się papież Franciszek. Będą też rozmawiać z siostrą Nathalie Becquart, podsekretarz w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów.

Podsumowania i spojrzenie w przyszłość

Każdy z podejmowanych na kongresie tematów poprzedza krótkie wprowadzenie, następnie uczestnicy dyskutują w małych grupach. Metodologia spotkania nawiązuje do „konwersacji w Duchu” wprowadzonych przez Franciszka na synodzie nt. synodalności. W pierwszym dniu rozmawiano m.in. o owocach, jakie przyniosły Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie i o trudnościach, które były z nimi związane. Pochodząca z Danii Sara Angelucci podkreśliła, że dla młodzieży z jej kraju, gdzie katolicy stanowią 1 proc. społeczeństwa, był to czas doświadczenia powszechności Kościoła i zarazem zaczerpnięcia siły do życia i głoszenia w kontekście mniejszości, co nie dla wszystkich jest takie oczywiste.

Paul Metzlaff z Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia zauważył, że w ciągu 40 lat, które minęły od pierwszego spotkania młodzieży w Rzymie, zainicjowanego przez św. Jana Pawła II, wydarzenie to zachowuje pewne stałe elementy, jak Droga Krzyżowa, czuwanie i Msza posłania. Podkreślił, że „wszystkie ŚDM są do siebie podobne, a zarazem zawsze nowe, naznaczone kulturą i tradycjami kraju, który gości to wydarzenie. Tej kultury młodzi doświadczają, mieszkając w rodzinach i parafiach i jest to niezwykle ubogacające doświadczenie”. Obecny na kongresie arcybiskup Seulu Peter Chung Soon-taick podkreślił, że podobnie będzie w czasie spotkania w Korei Południowej. Wyraził też nadzieję, że w tym wyjątkowym wydarzeniu będzie mogła wziąć udział także młodzież z Korei Północnej.

DEON.PL POLECA

Jubileusz Młodzieży 2025

Z dużym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie abp Rino Fisichelli, pro-prefekta Dykasterii ds. Ewangelizacji, któremu Franciszek powierzył przygotowanie Roku Świętego 2025. Włoski hierarcha wskazał, że ważnym wydarzeniem będzie Jubileusz Młodzieży, który odbędzie się w Rzymie w dniach 28 lipca - 3 sierpnia 2025 roku. Ujawniając niektóre szczegóły przygotowań do tego spotkania poinformował, że w jego trakcie nie będzie tradycyjnych codziennych katechez, ponieważ młodzi zostaną już wcześniej przygotowani w swoich diecezjach przez biskupów, proboszczów i katechetów. Dodał, że gospodarzami ŚDM będą młodzi rzymianie, ponieważ to diecezja rzymska, która ma papieża za biskupa organizuje to wydarzenie.

Ostateczny plan jest w przygotowaniu. Pojawiła się propozycja zorganizowania spotkania młodych z Ojcem Świętym nie tylko w Watykanie, ale i na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie, która jest katedrą biskupa Rzymu. Liturgia pokutna odbędzie się na Circo Massimo a Eucharystia wieńcząca spotkanie z papieżem na Tor Vergata, podobnie jak to miało miejsce 25 lat temu w czasie Wielkiego Jubileuszu 2000. „Zależy nam na tym, by dzięki współpracy z poszczególnymi episkopatami młodzi przybyli do Rzymu jak najlepiej przygotowani duchowo” – powiedział abp Fisichella. Dodał, że będzie to zakładało duży wysiłek początkowy lokalnych duszpasterstw młodzieży. Poinformował ponadto, że zapisy na Jubileusz Młodzieży ruszą w krajowych episkopatach 24 listopada 2024 i potrwają do 31 marca 2025 roku.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykańskie przygotowania do Jubileuszu Młodzieży i ŚDM w Seulu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.