Wawel. Procesja do grobów królewskich i 75. rocznica mszy prymicyjnej Karola Wojtyły

Wawel. Procesja do grobów królewskich i 75. rocznica mszy prymicyjnej Karola Wojtyły
Katedra wawelska (fot. Łukasz Gągulski/PAP)
KAI/mk

W tradycyjnej mszy św. w Dzień Zaduszny, odprawianej w katedrze wawelskiej, wspominano prymicje ks. Karola Wojtyły sprzed 75 lat, a uczestnicy nabożeństwa wzięli też udział w procesji do grobów władców Polski i zasłużonych pochowanych w narodowej nekropolii.

W Dzień Zaduszny w Krakowie pamięta się o młodym księdzu Karolu Wojtyle, który 2 listopada 1946 roku w katedralnej krypcie św. Leonarda odprawił trzy msze św. prymicyjne.

Po mszy św. odprawionej przez kard. Stanisława Dziwisza, wyruszyła uroczysta procesja, która najpierw zatrzymała się pod konfesją św. Stanisława, gdzie modlono się w intencji zmarłych papieży, biskupów i kapłanów. Później orszak przeszedł pod Czarny Krzyż św. Jadwigi, gdzie odbyły się modlitwy za zmarłych rodziców, krewnych i przyjaciół.

Przy Kaplicy Zygmuntowskiej, gdzie jest trzecia stacja procesji, modlono się za wszystkich zmarłych, którzy „oddali się na służbę Kościoła i pełniąc rozmaite funkcje społeczne przyczyniali się do sprawiedliwości i pokoju w naszym narodzie i całej rodzinie ludzkiej”. Za poległych na frontach wojen i ofiarach konfliktów, prześladowań i reżimów totalitarnych modlono się przy kaplicy Świętokrzyskiej.

DEON.PL POLECA

Procesja zakończyła się w kryptach królewskich, do których uczestnicy nabożeństwa zeszli przy biciu dzwonu Zygmunta.

W krypcie wawelskiej pochowanych jest większość władców dawnej Polski. Pierwszymi monarchami pochowanymi na Wawelu byli: Mieszko, syn Bolesława Śmiałego oraz Bolesław Kędzierzawy, Kazimierz Sprawiedliwy, Bolesław i Leszek Biały. Król Zygmunt Stary zdecydował, że prochy królewskie będą grzebane w podziemiach katedry. Swoje prochy kazał pogrzebać pod wybudowaną dla siebie kaplicą zwaną Kaplicą Zygmuntowską.

W XIX w. zdecydowano, że w podziemiach katedry chowani będą także bohaterowie narodowi i najwięksi poeci. Leżą tu: książę Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki oraz symboliczne prochy Cypriana Kamila Norwida. Pod Wieżą Srebrnych Dzwonów złożono w krypcie ciało marszałka Józefa Piłsudskiego. Spoczywa tam także para prezydencka Maria i Lech Kaczyńscy. Pod konfesją św. Stanisława spoczywają prochy dwóch wybitnych metropolitów krakowskich: kard. Adama Stefana Sapiehy i kard. Franciszka Macharskiego.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek

Wyjatkowy przewodnik po Krakowie

Kraków to miasto, które od wieków przyciąga i urzeka tłumy turystów. Liczba odwiedzających w ostatnich latach sięga nawet czternastu milionów. Nic w tym dziwnego. Każdy zakątek stolicy Małopolski ma w sobie...

Skomentuj artykuł

Wawel. Procesja do grobów królewskich i 75. rocznica mszy prymicyjnej Karola Wojtyły
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.