Ważny komunikat dotyczący muzyki w kościele. Dotyczy zwłaszcza ślubów i pogrzebów

Ważny komunikat dotyczący muzyki w kościele. Dotyczy zwłaszcza ślubów i pogrzebów
PAP / mł

Podczas liturgii nie można wykonywać muzyki o charakterze świeckim. Muzyka w liturgii nie jest jej "oprawą", ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów - wskazała Komisja Muzyki Kościelnej Diecezji Warszawsko-Praskiej apelując o odpowiedni dobór pieśni zwłaszcza w czasie ślubów i pogrzebów.

Komisja Muzyki Kościelnej diecezji warszawsko-praskiej wydała komunikat, w którym zwróciła się do duszpasterzy, organistów i osób odpowiedzialnych za muzykę w parafiach i ośrodkach duszpasterskich, z prośbą o zwrócenie uwagi na charakter i formę muzyki w świątyniach.

KEP: Muzyka nie jest "oprawą" mszy

Przypomniano w nim, że Kościół w wielu dokumentach zawarł wytyczne, zalecenia i zasady, którymi należy się kierować przy doborze i przygotowaniu repertuaru muzycznego obrzędów liturgicznych. Zwrócono uwagę, że zgodnie z instrukcją Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej z października 2017 r. "muzyka w liturgii nie jest jej +oprawą+, ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów".

Autorzy komunikatu zaapelowali o odpowiedni "dobór pieśni, śpiewów i utworów wykonywanych podczas mszy św. obrzędowych z sakramentem małżeństwa lub mszy pogrzebowych". "Często spotkać się można z niewłaściwym podejściem do norm liturgicznych i muzycznych obowiązujących w Kościele" - ocenili.

DEON.PL POLECA

"Pod żadnym pozorem nie można wykonywać muzyki świeckiej"

Komisja przypomniała, że "należy odchodzić od sytuacji, w których muzyka staje się rodzajem koncertu oraz dominuje nad dynamiką i istotą obrzędów liturgicznych". "Niejednokrotnie narzeczeni, rodzina lub bliscy przygotowując ślub, bądź pogrzeb, zapraszają do wykonywania muzyki w liturgii osoby reklamujące się w mediach społecznościowych, ale niemające rozeznania w przepisach liturgicznych, a nawet kwalifikacji muzycznych czy wokalnych" - czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczono, "pod żadnym pozorem nie można podczas liturgii wykonywać muzyki o charakterze świeckim". Zaapelowano, aby "nie zapraszać do udziału we mszy św. +muzyków+ bez konsultacji z księdzem lub organistą".

"Tajemnica Eucharystii jest zbyt wielka, ażeby ktoś mógł pozwolić sobie na traktowanie jej wedle własnej oceny, która nie szanowałaby jej świętego charakteru i jej wymiaru powszechnego. Należy przestrzegać wszystkich norm dotyczących mszy świętej, które znajdują się w ogólnym wprowadzeniu do Mszału rzymskiego" - czytamy w dokumencie KEP.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Timothy P. O'Malley

Pełne, świadome i czynne uczestnictwo w liturgii nie polega na gorliwym, ale jedynie zewnętrznym odprawianiu wszystkich rytuałów. Nie polega ono na wykonywaniu odpowiednich gestów, mówieniu, śpiewaniu i robieniu wokół siebie szumu, ale na zanurzeniu własnej...

Skomentuj artykuł

Ważny komunikat dotyczący muzyki w kościele. Dotyczy zwłaszcza ślubów i pogrzebów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.