Węgrzy z pielgrzymką do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
W narodowej pielgrzymce przybyli do łagiewnickiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wierni z Węgier. Bp József Tamás sprawował Mszę św. w kaplicy św. siostry Faustyny w dolnym kościele Bazyliki Bożego Miłosierdzia, w pobliżu kaplicy węgierskiej.
Węgierskich pielgrzymów przywitał abp Marek Jędraszewski, który zauważył, że narody polski i węgierski łączą tradycje sięgające początków drugiego tysiąclecia. Zaznaczył, że historia bliskości tradycji chrześcijańskich Polski i Węgier znajduje swoje przedłużenie w św. Siostrze Faustynie, która dostała zadanie od Pana Boga przekazania światu prawdy o Bożym miłosierdziu dającym nadzieję wszystkim mimo ogromu doznawanych cierpień i trudności.
Metropolita krakowski podkreślił, że św. Siostra Faustyna została dana Polsce i światu w latach bezpośrednio poprzedzających drugą wojnę światową.
- Nigdy w dziejach świata nie było tyle cierpień, przemocy, zbrodni i tyle ludzi, którzy szukali dla siebie nadziei w Bogu, by móc duchowo podźwignąć się z koszmaru, w którym się znajdowali - mówił duchowny.
Znajdująca się w dolnym kościele Bazyliki Bożego Miłosierdzia kaplica Communio Sanctorum (Świętych Obcowania) ma wystrój ufundowany przez Kościół węgierski. W symboliczny sposób ukazuje ona tajemnicę obcowania świętych, którzy w ciągu wieków zapisują najpiękniejsze karty historii Kościoła. Nad marmurowym ołtarzem znajduje się mozaika wykonana na podkładzie z drewna lipowego. Ukazuje ona Jezusa Miłosiernego ze świętą Faustyną.
Na obu bocznych ścianach kaplicy znajduje się mozaika świętych, błogosławionych i bohaterów wiary z Polski, Węgier i innych krajów europejskich. W relikwiarzu w kształcie prawej dłoni złożono relikwie św. Stefana, króla Węgrów.
W pielgrzymce wzięło udział ok. 150 wiernych z Wegier.
Skomentuj artykuł