Wenezuela: biskupi apelują o pomoc międzynarodową ws. szczepień

Wenezuela: biskupi apelują o pomoc międzynarodową ws. szczepień
fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR
3 tygodnie temu
KAI / ml

Wenezuelska Konferencja Biskupia (CEV) zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o pomoc w zaszczepieniu przeciw COVID-19 mieszkańców tego kraju pogrążonego w poważnym kryzysie.

„Prosimy narody świata i organizacje międzynarodowe zajmujące się dystrybucją szczepionek, by uczyniły odpowiednie kroki na rzecz współpracy z naszym państwem, zezwalając na wysłanie szczepień bez nakładania wielkiego ciężaru na nasz naród, od wielu lat dotknięty poważnym kryzysem” – napisali katoliccy biskupi w ogłoszonym komunikacie.

Podkreślili, że mieszkańcy Wenezueli „mają prawo” zarówno do zapobiegania COVID-19, jak i do niezbędnego leczenia. Jest to „pilna potrzeba, która musi być wzięta pod uwagę” we wprowadzaniu w życie przykazania miłości bliźniego. Wskazali, że ze szczepieniami nie można już dłużej czekać i zaapelowali, by zostały one przeprowadzone „bez wyjątków ani dyskryminacji”.

Jednocześnie konferencja episkopatu zwróciła się do władz oraz do prywatnych i publicznych placówek służby zdrowia, by myśleli „o dobru osób, którym powinni służyć”.

W styczniu biskupi alarmowali, że Wenezuela cierpi w wyniku „katastrofalnych skutków wzorca gospodarczego”, narzuconego przez reżim komunistyczny i ideologię, która zubożyła wszystkich, zwłaszcza tych najbiedniejszych. Dlatego wzywali do „aktu odwagi”, polegającego na radykalnej zmianie kierunku politycznego. Aby jednak ułatwić przemiany demokratyczne, muszą się odbyć wolne wybory, w obecności obserwatorów z innych krajów i powinno do nich dojść jak najszybciej.

Nieudolne rządy prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro zmusiły do emigracji 3 mln obywateli. Ci, którzy pozostali w kraju, nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb na skutek hiperinflacji, braku żywności i bieżącej wody. Jednocześnie władze w Caracas stanowczo odmawiają przyjęcia pomocy gospodarczej i humanitarnej, określając ją jako próbę zewnętrznej ingerencji w sprawy państwa, uznając się jednocześnie za ofiary wojny gospodarczej wywołanej przez Stany Zjednoczone.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wenezuela: biskupi apelują o pomoc międzynarodową ws. szczepień
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.