Wenezuela: uczestnicy referendum schronili się w kościele

Wenezuela: uczestnicy referendum schronili się w kościele
(fot. PAP/EPA/HUMBERTO MATHEUS)
the Tablet / Crux Now / America Magazine / CNA / mch / kw

17 lipca w Caracas, stolicy Wenezueli, uzbrojeni cywile, którzy popierają reżim , ostrzelali tłum ludzi - uczestników nieformalnego referendum dotyczącego opracowania nowej konstytucji. Biskupi stają w obronie społeczeństwa, a papież Franciszek prosi o zakończenie konfliktu.

Strzelanina zmusiła setki osób do znalezienia schronienia w pobliskim kościele, w dzielnicy Catia, gdzie pozostawali, dopóki lokalny arcybiskup Jorje Urosa Savino nie wynegocjował możliwości ich bezpiecznego wyjścia. Na skutek strzałów jedna osoba zmarła, a kilka innych zostało rannych. Około 7 milionów ludzi uczestniczyło w niedzielnym referendum, które zostało uznane za nieważne przez prezydenta kraju.

DEON.PL POLECA

Wenezuela na progu wojny domowej, episkopat apeluje >>

Rząd Wenezueli jest powszechnie winiony za kryzys. Regulacja cen około 160 produktów, takich jak olej, mydło, czy mąka, sprawiła, że jeśli cena była przystępna, to w jednej chwili towary znikały z półek tylko po to, by mogły zostać sprzedane o wiele drożej na czarnym rynku. Wenezuelski rząd jest znany jako najbardziej skorumpowany w Ameryce Łacińskiej, a przemoc i przestępczość wzrosły, od kiedy Nicolas Maduro objął stanowisko prezydenta w kwietniu 2013 roku.

Biskupi stanęli w obronie ludzi twierdząc, że prezydent Maduro dąży do utworzenia "socjalistycznego, marksistowskiego i militarystycznego państwa". W oświadczeniu, które zostało wydane 12 czerwca przez wenezuelski episkopat, biskupi podkreślili, że represje generują gwałtowne reakcje, co przyczynia się do napięcia i anarchii.

Trump ostrzega prezydenta Wenezueli; grozi sankcjami >>

Na początku lipca papież Franciszek zaapelował o zakończenie konfliktu w Wenezueli. Kilka dni później przywódca opozycji wenezuelskiej, Leopoldo Lopez, który trzy lata wcześniej został aresztowany za antyrządowe protesty, został wypuszczony z więzienia i przeniesiony do aresztu domowego. Niektórzy żywili nadzieję, że był to gest od prezydenta, który miał oznaczać, że jest gotowy do negocjacji pomiędzy rządem a opozycją.

W niedzielę, kiedy referendum miało miejsce, papież Franciszek nie wspomniał nic na jego temat, ale wspomniał o Wenezueli pod koniec modlitwy Anioł Pański na Placu Św. Piotra. Witając wenezuelską społeczność katolicką we Włoszech odmówił modlitwę za "umiłowany kraj".

Wenezuela: wstrząsający list uczennicy jezuickiej szkoły >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Modlitwa, która zmienia życie. Krok po kroku.

Jeśli należysz do osób, które słyszały o Nowennie pompejańskiej, ale jeszcze jej nie odmawiały, najwyższa pora to zmienić.

Pompejanka jest zbiorem świadectw o cudach, nawróceniach i sytuacjach, które...

Skomentuj artykuł

Wenezuela: uczestnicy referendum schronili się w kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.