Rzecznik kurii Marianów: ks. Adam Boniecki odzyskał możliwość wypowiedzi w mediach

Rzecznik kurii Marianów: ks. Adam Boniecki odzyskał możliwość wypowiedzi w mediach
(fot. Grażyna Makara / Tygodnik Powszechny)
Gazeta Wyborcza / twitter.com / ml

Jak potwierdził w rozmowie z DEON.pl ks. Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik prasowy kurii prowincjalnej Marianów, ks. Adam Boniecki odzyskał możliwość wypowiedzi w mediach.

"To nie tyle jest zdjęcie zakazu, co udzielenie pozwolenia. Zgodnie z Prawem Kanonicznym, na wypowiedzi do mediów zakonnik i ksiądz diecezjalny mają mieć zgodę swojego ordynariusza. W przypadku zakonnika jest to prowincjał. Ks. Boniecki miał wcześniej pozwolenie na wypowiedzi na łamach "Tygodnika Powszechnego", obecnie ma pozwolenie na wypowiedzi bez ograniczeń" - powiedział rzecznik.

Zakaz wypowiedzi (właściwie cofnięcie pozwolenia na wypowiedzi w mediach) został nałożony na ks. Bonieckiego w 2011.

Miało się to wiązać z wywiadem udzielonym Monice Olejnik w "Kropce nad i", gdzie ks. Boniecki wspominał o "niefortunności" krzyża umieszczonego w sali sejmowej. Zgromadzenie zakonne nie potwierdziło jednak tej informacji. 

DEON.PL POLECA

W rozmowie z tygodnikiem "Wprost" mówił: "przeklerykalizowanie życia społecznego jest w obecnych czasach nie tylko niewskazane, ale i niemożliwe (...). Dzisiaj jesteśmy w świecie laickim, to rozdzielenie jest zupełnie uzasadnione i na miejscu".

Spekuluje się, że również wypowiedzi ks. Bonieckiego na temat Nergala, wokalisty zespołu "Behemot", przyczyniły się do wprowadzenia zakazu.

O decyzji przełożonego zgromadzenia ws. cofnięcia zakazu, ks. Boniecki miał powiedzieć na spotkaniu warszawskiego klubu "Tygodnika Powszechnego".

O decyzji poinformowała również "Gazeta Wyborcza".

Oraz dziennikarz, Rafał Pikuła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Adam Boniecki

Wciąż wybieramy jakieś własne drogi i nie byłoby to nawet złe, gdyby nie prowadziły one na bezdroża. Dopiero widząc, gdzieśmy zabrnęli, zaczynaliśmy pytać o kierunek. Historia naszej wiary to historia odejść z drogi i powrotów.

...

Skomentuj artykuł

Rzecznik kurii Marianów: ks. Adam Boniecki odzyskał możliwość wypowiedzi w mediach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.