Werdykt ws. prawa do noszenia krzyża

Werdykt ws. prawa do noszenia krzyża
Nadia Eweida (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
KAI / mh

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że rząd Wielkiej Brytanii nie zapewnił pochodzącej z Egiptu Nadii Eweidzie swobody manifestowania swej wiary przez noszenie krzyża w miejscu pracy. Jednocześnie sędziowie oddalili pozwy trzech innych osób, skarżących władze brytyjskie o dyskryminację z powodu wiary.

Pracownica linii lotniczych British Airways, obecnie 61-letnia Nadia Eweida została w 2006 r. zawieszona w obowiązkach służbowych za noszenie na szyi małego krzyża na łańcuszku. Dwa lata później brytyjski sąd pracy uznał, że bez słusznego powodu naruszyła ona regulamin przedsiębiorstwa. Dwa lata później kompania zmieniła zasady dotyczące umundurowania, zezwalając na noszenie krzyży. Obecnie Trybunał w Strasburgu uznał, że tytułem rekompensaty władze brytyjskie winny jej wypłacić odszkodowanie w wysokości 2000 euro.

Europejski Trybunał Praw Człowieka oddalił natomiast pozwy Garego McFarlane'a, oraz Lilian Ladele i Shirley Chaplin.

Lilian Ladele jako urzędniczka stanu cywilnego nie zgadzała się na prowadzenie ceremonii ślubów homoseksualnych, zaś Gary McFarlane jako doradca rodzinny i małżeński został uznany za niezdolnego do wypełniania swoich obowiązków z powodu religijnie motywowanego sprzeciwu wobec związków homoseksualnych. Obydwoje zostali zwolnieni z pracy. Trybunał w Strasburgu uznał, że ukarano ich słusznie, ponieważ z tytułu pełnionej pracy nie wolno im dyskryminować osób homoseksualnych. Jednakże dwoje sędziów, Nebojša Vučinić i Vincent de Gaetano zgłosili votum separatum, uznając, że została naruszona wolność sumienia wnioskodawców.

DEON.PL POLECA

Natomiast w przypadku Shirley Chaplin, pielęgniarki, od której po trzydziestu latach pracy zażądano w zdjęcia krzyżyka zawieszonego na szyi, Trybunał stwierdził, że żądanie kierownictwa szpitala, motywowane było troską o "ochronę zdrowia i bezpieczeństwa" pacjentów oraz pragnieniem zapobieżenia rozprzestrzeniania się infekcji. W tej sytuacji uznano je za zasadne.

Europejski Trybunał Praw Człowieka, utworzony w 1959 r. w Strasburgu, sprawuje pieczę nad ochroną praw człowieka i podstawowych wolności w Europie. Orzeka w sprawie skarg na naruszenie praw zapisanych w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Werdykt ws. prawa do noszenia krzyża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.