Większość Rosjan za świeckością państwa

Większość Rosjan za świeckością państwa
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie W. Raiter / slo

Blisko dwie trzecie Rosjan chce utrzymania świeckości państwa. Tak wynika z najnowszej ekspertyzy Wszechrosyjskiego Ośrodka Badań Opinii Publicznej.

Jednocześnie prawie połowa obywateli uważa, że Kościół powinien wpływać na moralno-duchowe życie społeczeństwa.

64% obywateli rosyjskich opowiada się za utrzymaniem świeckości państwa. Liczba zwolenników tej opcji wzrosła w ciągu ostatnich ośmiu lat o 10%. Blisko połowa Rosjan chciałaby, aby Kościół miał wpływ na moralne i duchowe życie społeczeństwa, nie mieszając się do polityki i spraw państwa. Dotychczasowa postawa oficjalnych przedstawicieli Kościoła w tej sprawie pozytywnie oceniana jest przez taką samą liczbę obywateli, którzy uważają, że Kościół w sposób właściwy buduje relacje ze społeczeństwem, wypowiadając własne zdanie tylko w sprawach koniecznych.

Liczba zwolenników większego udziału i wpływu Kościoła w sprawach społecznych równoważy się z liczbą osób twierdzących, że Kościół zbyt aktywnie uczestniczy w życiu społecznym. Obie grupy liczą po 18%. Ponad połowa obywateli Rosji wolałaby żyć w państwie, w którym religia nie miałaby znacznego wpływu na życie. Przeciwnego zdania jest ponad jedna trzecia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Większość Rosjan za świeckością państwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.