Wielka Wigilia dla ubogich i samotnych we Wrocławiu
Po kilkuletniej przerwie franciszkańska fundacja „Antoni” we Wrocławiu zorganizowała wyjątkową wigilię dla niemal 400 osób potrzebujących. Wydarzenie, pełne ciepła i życzliwości, zakończyło również akcję „Boże Narodzenie w pudełku po butach”, w ramach której wrocławianie przygotowali setki prezentów dla ubogich.
- Fundacja „Antoni” zorganizowała Wigilię dla 400 osób ubogich, bezdomnych i samotnych.
- Posiłki przygotowywali uczniowie i harcerze.
- Uczestnicy otrzymali prezenty w ramach akcji „Boże Narodzenie w pudełku po butach”.
- Fundacja wspiera osoby potrzebujące przez cały rok, prowadząc kuchnię charytatywną.
- Misja fundacji obejmuje nie tylko pomoc materialną, ale też budowanie relacji i okazywanie wsparcia.
Powrót do wspólnej Wigilii
Po latach przerwy, spowodowanej m.in. pandemią, fundacja „Antoni” przy klasztorze franciszkanów na wrocławskich Karłowicach znów zaprosiła osoby w trudnej sytuacji na wspólną Wigilię.
- Chcieliśmy, aby nasi podopieczni poczuli namiastkę rodzinnej atmosfery, mogli spokojnie usiąść, porozmawiać i połamać się opłatkiem - powiedział br. Rafał Gorzołka OFM, prezes fundacji.
Posiłek i świąteczne prezenty
Przygotowanie wieczerzy dla 400 osób wymagało dużego zaangażowania. Uczniowie i harcerze pomagali w serwowaniu posiłków, na które składały się m.in.: dwa 100-litrowe gary ziemniaków, 150 litrów zupy grzybowej, wielka beczka kiszonej kapusty, kilkaset porcji ryby i blachy ciasta.
Po posiłku uczestnicy otrzymali prezenty przygotowane w ramach akcji „Boże Narodzenie w pudełku po butach”. Wrocławianie od miesiąca wypełniali pudełka nowymi ubraniami, kosmetykami, słodyczami i innymi drobnymi upominkami.
Samotność i bieda - wyzwania codzienności
Br. Rafał Gorzołka podkreśla, że bieda i bezdomność zmieniają się wraz z czasem, ale ich głównymi ofiarami pozostają osoby samotne i wykluczone.
- Coraz częściej widzimy ludzi samotnych, którzy usuwają się w cień, wolą nie narzucać się innym - zauważył franciszkanin.
Misją fundacji „Antoni” jest nie tylko materialne wsparcie, ale przede wszystkim okazywanie obecności i życzliwości.
Codzienna pomoc dla potrzebujących
Kuchnia charytatywna fundacji działa przez sześć dni w tygodniu, oferując darmowe posiłki osobom starszym, bezdomnym, uzależnionym oraz rodzinom wielodzietnym.
- Dla wielu naszych podopiecznych to jedyny gorący posiłek w ciągu dnia - podkreśla br. Gorzołka.
Działalność fundacji opiera się na wsparciu ludzi dobrej woli, którzy pomagają finansowo, dostarczają żywność lub angażują się w prace charytatywne.
Źródło: KAI
Skomentuj artykuł