Wielkanoc polskich żołnierzy w Afganistanie

Wielkanoc polskich żołnierzy w Afganistanie
(fot. www.isaf.wp.mil.pl)
KAI / wm

Tegoroczny Wielki Tydzień zastał Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie w trakcie rotacji. Podczas niej, z wolna zlatują do kraju żołnierze X zmiany, a na ich miejsce, w coraz większej ilości, pojawiają się ich następcy ze zmiany XI. W Niedzielę Palmową, w bazie Manas w Kirgistanie spotkali się żołnierze z trzech lotów zmierzających do Afganistanu. Mieli oni okazję uczestniczyć w tamtejszej kaplicy we Mszy św. sprawowanej częściowo w języku angielskim, a częściowo w języku polskim, a koncelebrowanej przez tamtejszego katolickiego kapelana armii amerykańskiej oraz podążającego do Ghazni wraz z żołnierzami XI zmiany, ks. ppłk Zbigniewa Rećko. Ks. Rećko w ostatnich dniach przybył do Afganistanu z kolejną zmianą.

Tego samego dnia, w polskim obozie wojskowym (PMC) w bazie Bagram w Afganistanie, Msze św. z poświęceniem palm odprawił dla przebywającego w niej polskiego personelu, powracający do Polski ks. płk Jerzy Niedzielski.

DEON.PL POLECA
Podczas Triduum Paschalnego posługę duszpasterską wśród żołnierzy przebywających czasowo lub na stałe w Bagram pełnił wspomniany już ks. ppłk Rećko, natomiast w bazie Manas, przybyły tam w Wielki Czwartek z kolejna grupą rotacyjną, ks. ppor Władysław Włodarczyk.

- W Bagram Liturgia Triduum ze względu na swą niepowtarzalność była celebrowana jedynie w świetlicy PMC, natomiast w Wielki Piątek w miejscu wyczekiwania przylatujących i odlatujących żołnierzy w tzw. RSOI o godz. 15.00 odbyła się plenerowa Droga Krzyżowa, na zakończenie której jej uczestnicy przystąpili do Komunii Świętej - powiedział ks. Rećko.

Kapelan ordynariatu polowego podkreślił, że zarówno w PMC, jak i RSOI wszyscy zainteresowani mieli okazję przystąpienia do sakramentu pokuty, podczas specjalnych dyżurów spowiedniczych oraz indywidualnych spotkań i rozmów.

- Nie mogło zabraknąć również wielkosobotniego poświęcenia święconek, które odbyło się o godz. 16.30 przed świetlicą PMC. Oprócz oficjalnej święconki, zorganizowanej przez logistykę, pojawiły się również indywidualne przygotowane w żołnierskich hełmach, które na ten czas zamieniły się w przyozdobione świąteczne koszyczki - powiedział kapelan.

W Wielkanocną Niedzielę w polskim obozowisku o godz. 10.00 odbyła się polowa Msza św. na którą przybył personel PMC na czele z Zastępcą Dowódcy ds. Koalicyjnych, gen. bryg. Markiem Sokołowskim oraz zaproszeni goście. Bezpośrednio po jej zakończeniu, w świetlicy i na jej patio miał miejsce wielkanocny poczęstunek, na którym nie zabrakło, przygotowanych przez polskich kucharzy, naszych narodowych i świątecznych potraw.

Nieco później, wielkanocna, polowa Msza św. została odprawiona również w RSOI. Zgromadzili się na niej polscy żołnierze oczekujący tam na transport do Ghazni lub powrotny do kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wielkanoc polskich żołnierzy w Afganistanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.