Wielki Czwartek w Kościele ewangelickim

KAI / psd

Wierni z diecezji cieszyńskiej, najliczniejszej jednostki administracyjnej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce biorą dziś licznie udział w specjalnych wielkoczwartkowych wieczornych nabożeństwach.

Wielki Czwartek, jako pamiątka ustanowienia Wieczerzy Pańskiej, jest w liturgii Kościoła luterańskiego dniem radości i wdzięczności. Ołtarz jest nakryty na biało, a wierni w zborze śpiewają radosne: "Chwała Bogu na wysokościach". W czasie tego hymnu dzwony dzwonią po raz ostatni. Będą milczeć aż do jutrzni wielkanocnej.

DEON.PL POLECA
Jak podkreśla ks. dr Piotr Szarek z luterańskiej parafii pw. Jana Chrzciciela w Starym Bielsku, liturgia w Wielki Czwartek jest niezwykle uroczysta. „To przypomnienie ustanowienia Wieczerzy Pańskiej. Nabożeństwo tego dnia zawiera elementy związane z ewangelicką tradycją. Wieczorem odbędzie się nabożeństwo ze spowiedzią i Wieczerzą Pańską ze wspólnego kielicha” – wyjaśnia.

Dla ewangelików Komunia święta ustanowiona podczas wieczerzy paschalnej przez Jezusa jest widzialnym znakiem Łaski Bożej. Luteranie wierzą, że w Sakramencie Ołtarza obecne jest Ciało i Krew Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina.

Zgodnie z nowym Prawem Kościelnym Kościół ewangelicko-augsburski w Polsce dopuszcza u siebie do Komunii świętej nie tylko ewangelików z Kościoła ewangelicko-reformowanego (kalwińskiego) i Kościoła ewangelicko- metodystycznego, z którymi jest w tzw. wspólnocie ambony i ołtarza, ale także chrześcijan, którzy wierzą w realną obecność Chrystusa w Wieczerzy Świętej.

W Polsce żyje obecnie około 80 tys. luteran, z czego prawie połowa na Śląsku Cieszyńskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielki Czwartek w Kościele ewangelickim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.