Wielki Mistrz Zakonu Kawalerów Maltańskich formalnie ustąpił
Wielki Mistrz Zakonu Kawalerów Maltańskich Brytyjczyk Matthew Festing ustąpił formalnie w sobotę ze stanowiska trzy dni po tym, gdy złożył rezygnację na ręce papieża Franciszka. Jednocześnie przywrócono zdymisjonowanego w grudniu Wielkiego Kanclerza zakonu.
Zmiany te to rezultat wewnętrznego kryzysu, do jakiego doszło w zakonie, a także napięć w relacjach z Watykanem i interwencji papieża Franciszka w celu rozwiązania tej sytuacji.
Dotychczasowy Wielki Mistrz ustąpił na forum Suwerennej Rady zakonu. Jego tymczasowym przełożonym, do czasu wyboru następcy Festinga, został Wielki Komandor Ludwig Hoffmann von Rumerstein - poinformowano w komunikacie zakonu.
Mowa w nim jest też o tym, że funkcję Wielkiego Kanclerza ponownie powierzono Albrechtowi Freiherrowi von Boeselagerowi. Jego zdymisjonowanie pod koniec zeszłego roku wywołało poważny kryzys w szeregach zakonu.
Niemieckiemu baronowi przełożeni zarzucili działania niegodne z wewnętrzną linią. Dotyczyło to przede wszystkim jego rzekomej zgody na dystrybucję prezerwatyw w krajach Afryki i Azji przez organizację współpracującą z Zakonem Szpitalników. Von Boeselager tłumaczył zaś, że nic nie wiedział o tej inicjatywie. Nie zaakceptował też swej dymisji i zwrócił się o pomoc do Watykanu.
W związku z wewnętrznym kryzysem, do jakiego doszło po tej dymisji, papież Franciszek pod koniec grudnia powołał komisję do wyjaśnienia okoliczności zmiany personalnej, którą kontestowała część członków zakonu. Jego kierownictwo nie chciało współpracować z papieską komisją i kwestionowało jej legalność, argumentując, że zakon jest całkowicie suwerenny.
We wtorek papież chcąc zażegnać kryzys przyjął Matthew Festinga na audiencji i poprosił go, by ustąpił. Wielki Mistrz złożył rezygnację na jego ręce, a Franciszek przyjął ją dzień później. Dymisję zatwierdzono na forum Suwerennej Rady w siedzibie na rzymskim Awentynie.
O tej decyzji zakon zawiadomi oficjalnie głowy 106 państw, z którymi utrzymuje stosunki dyplomatyczne jako suwerenny podmiot prawa międzynarodowego.
Agencja Ansa poinformowała w sobotę, że papież napisał do Zakonu Maltańskiego list, którego celem jest - jak twierdzi - uspokojenie sytuacji w jego szeregach. Według tych doniesień Franciszek poprosił wszystkich o współpracę z papieskim delegatem, który ma zostać wkrótce mianowany.
Skomentuj artykuł