Wielki Post - czas duchowej przemiany

(fot. Waiting For The Word / Foter / CC BY)
KAI / ptt

Wielki Post to jak co roku czas duchowej przemiany i nawrócenia, okres przygotowania do świąt Wielkanocy - przypominają kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser we wspólnym liście pasterskim na Wielki Post, skierowanym do wiernych archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej.

Obydwaj hierarchowie zapraszają też mieszkańców stolicy do uczestnictwa w specjalnych nabożeństwach pokutnych, które do Niedzieli Palmowej włącznie odprawiane będą w tzw. kościołach stacyjnych na terenie obydwu diecezji.

W liście kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser podkreślają, że tegoroczne przeżywanie Wielkiego Postu wpisuje się w program duszpasterski Kościoła w Polsce, będący przygotowaniem do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. To radosne wydarzenie będzie obchodzone w przyszłym roku wraz z papieżem Franciszkiem i młodzieżą z całego świata, którzy przybędą do Polski. Przewodnikiem przygotowań do tego wydarzenia jest św. Jan Paweł II, patron roku 2015.

DEON.PL POLECA

Hierarchowie przypominają, że Wielki Post wiąże się ściśle z chrztem świętym. W tradycji Kościoła tym, co bardzo mocno wpływało na kształtowanie się tego okresu liturgicznego było bezpośrednie przygotowywanie dorosłych do przyjęcia sakramentu chrztu w noc paschalną. Ukształtowane w ten sposób praktyki wielkopostne, podejmowane przez wiernych, pozwalają każdego roku odnawiać w sobie chrzcielny dar nowego życia w Chrystusie, jako fundament chrześcijańskiego życia.

Do praktyk tych należą: modlitwa, słuchanie Słowa Bożego (najlepiej podczas wielkopostnych rekolekcji), nawrócenie poprzez przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania, postne wyrzeczenia - liczniejsze i bardziej znaczące w tym czasie, wreszcie jałmużna - jako dzielenie się tym, co posiadamy z potrzebującymi.

Jak przypominają w liście kard. Nycz i abp Hoser, wszystkie te praktyki powinny być podejmowane w nawiązaniu do nauki i przykładu Chrystusa, szczególnie poprzez rozważanie Męki Pańskiej w tradycyjnych wielkopostnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

Kard. Nycz i abp Hoser pragną ponadto przypomnieć mieszkańcom stolicy o wielowiekowej tradycji odwiedzania w czasie Wielkiego Postu kościołów stacyjnych. Ta szczególna tradycja przeżywania Wielkiego Postu narodziła się jeszcze w Rzymie. Poszczególne dni tego okresu wierni spotykali się każdego dnia w innym kościele miasta na specjalnej liturgii. Uczestnictwo w niej ma być swego rodzaju podkreśleniem przywiązania do życia Kościoła lokalnego. Mówi o tym list okólny Kongregacji Kultu Bożego "O przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych" z 1988 r.

"Liturgia ta była wyrazem wspólnotowego przeżywania Wielkiego Postu, a zarazem stawała się wymownym znakiem wiary dla całego miasta. Dawała szansę pogłębionego przeżywania tych dni. Księgi liturgiczne aż do naszych czasów zaznaczały te kościoły przy poszczególnych dniach Wielkiego Postu. Tę rzymską tradycję podejmowało przez stulecia wiele innych miast" - zwracają uwagę hierarchowie.

Także stolica - przypominają metropolita warszawski i biskup warszawsko-praski - ma swoją wspaniałą tradycję pasyjną. "To tu powstało i upowszechniło się pasyjne nabożeństwo Gorzkich Żali, które przez dziesięciolecia odprawiane było stacyjnie w poszczególnych kościołach Starego Miasta w kolejne dni tygodnia. W stołecznym kościele św. Anny wygłaszał swoje słynne kazania pasyjne patron Warszawy - bł. Władysław z Gielniowa. Na naszych oczach powstała i rozwija się tradycja Drogi Krzyżowej ulicami naszych dzielnic, z centralną Drogą Krzyżową w Wielki Piątek" - czytamy w liście obu hierarchów.

Nawiązując do tych tradycji kard. Nycz i abp Hoser zapowiadają warszawską liturgię stacyjną Wielkiego Postu, która zgodnie z tradycją celebrowana będzie w granicach miasta, a zatem obejmie obie diecezje.

"Przez kolejne 40 dni Wielkiego Postu, od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej włącznie, w wyznaczonych kościołach obu diecezji na terenie miasta Warszawy, będziemy gromadzili się, aby uczestniczyć indywidualnie i wspólnotowo w przygotowanych na ten dzień specjalnych nabożeństwach" - poinformowali w liście hierarchowie.

Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie Msza św. sprawowana o godz. 20.00, poprzedzona nabożeństwem Gorzkich Żali. Program tych nabożeństw, jak i kolejność poszczególnych stacji, czyli kościołów, w których odbywać się będzie modlitwa, podano na stronach internetowych obu warszawskich diecezji.

Pierwszą świątynią stacyjną (w Środę Popielcową, 18 lutego) będzie kościół pw. Najświętszego Zbawiciela (ul. Marszałkowska 37). Liturgię stacyjną zakończy w Niedzielę Palmową 29 marca nabożeństwo w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego (ul. Komisji Edukacji Narodowej 101).

"Zaczynamy tę praktykę z nadzieją, że będzie ona dojrzewać i rozwijać się, włączając coraz większą grupę wiernych, gotowych, by, naśladując tak wielu świętych i wybitnych ludzi Kościoła, podejmować praktykę wszystkich 40 dni liturgii stacyjnej" - dodali na zakończenie listu kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielki Post - czas duchowej przemiany
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.