Wielki Post to czas radosnej pokuty
Wielki Post to czas radosnej pokuty, bo przygotowuje nas na Wielką Noc zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, piekłem i szatanem - powiedział w Środę Popielcową biskup opolski Andrzej Czaja, który wieczorem odprawił Mszę św. w opolskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła.
- Każdy dzień tego okresu powinien być coraz radośniejszy, jeśli tylko podejmiemy wysiłek pokuty, czyli eliminowania z naszego życia tego, co nas od Boga oddziela. Coraz bliżej będzie nam do Pana i coraz wspanialsza będzie nasza więź z Nim - powiedział hierarcha. Nawiązując do słów proroka Joela z pierwszego czytania o tym, że trzeba rozdzierać serca a nie szaty, biskup podkreślił, że nie możemy poprzestać na posypaniu głów popiołem. - Za tym znakiem, który przed Bogiem czynimy, musi iść bardzo konkretna postawa. Chodzi o to, byśmy rozdarli serce tak, by wyrzucić wszystko, co w nim zalega, wszelkie złogi, wszelki bród i nieczystość, by to serce znowu bardziej było dla Boga, człowieka, Kościoła i rodziny - powiedział opolski ordynariusz. Podkreślił, że do tego potrzebna jest nam Boża pomoc i wsparcie, a konkretnym wyrazem tej otwartości powinna być dobra spowiedź.
Biskup opolski powtarzając za św. Pawłem zaznaczył także, że wysiłek pokuty i pojednania z Bogiem trzeba podjąć także ze względu na to, by nie przyjmować na próżno Bożej Łaski. - Jeśli nie żyjemy w zażyłości z Bogiem i w komunii z Nim, a czerpiemy łaskę, choćby w czasie Eucharystii, to przyjmujemy ją na próżno, a wręcz świętokradzko - przestrzegł hierarcha i cytując słowa św. Cypriana z Kartaginy dodał, że - nawet jeśli człowiek byłby zamęczony, bo świat postrzega go jako chrześcijanina, ale on w sercu chrześcijaninem nie jest, to męczeństwo jego jest na próżno. To jest wielki dramat człowieka.
Bp Czaja wskazał, że życie w Komunii z Bogiem oznacza posłuszeństwo. - Nie można żyć po swojemu zostawiając na boku Boże przykazania i nauczanie Kościoła. To jest dzisiaj szczególnie ważne wyzwanie - powiedział hierarcha i zaznaczył, że kluczem do przyjaźni ze stwórcą jest także czynienie dobra przez wzgląd na Boga.
Skomentuj artykuł