Wierni będą odpowiedzialni za swoje Kościoły. Tusk mówi, co dalej z Funduszem Kościelnym

Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / tk

- Podjęliśmy decyzję o powołaniu zespołu międzyresortowego, który zajmie się m.in. zmianą systemu finansowania Funduszu Kościelnego; prace nad nowymi regulacjami będą zmierzały w stronę systemu odpowiedzialności finansowej wiernych za swoje Kościoły - oświadczył w środę premier Donald Tusk.

Tusk na konferencji prasowej przekazał, że tematem środowego posiedzenia Rady Ministrów był m.in. Fundusz Kościelny. Poinformował o powołaniu zespołu międzyresortowego w sprawie zmiany systemu finansowania Funduszu Kościelnego. Premier wskazał, że Fundusz Kościelny to pieniądze, jakie co roku rząd przeznacza na składki rentowe i emerytalne, głównie sióstr zakonnych i zakonników oraz księży, którzy nie mają żadnych źródeł dochodu.

- To zobowiązanie, aby składki pojawiały się w ZUS-ie, ono jest z punktu widzenia interesów państwa neutralne. I tak bylibyśmy zobowiązani, na różne sposoby, do zabezpieczenia socjalnego przyszłych emerytów i rencistów - wyjaśnił Tusk.

Donald Tusk o Funduszu Kościelnym

Zwrócił uwagę, że 99 proc. środków z Funduszu Kościelnego są przeznaczone właśnie na te składki. Szef rządu zaznaczył jednocześnie, że Fundusz Kościelny to też "pewien symbol, pewne hasło" i dużo emocji w społeczeństwie, głównie negatywnych, budziły informacje o różnych formach finansowania Kościoła.

- Dzisiaj podjęliśmy decyzję, po uzyskaniu informacji na temat Funduszu Kościelnego i źródeł finansowania, o powołaniu zespołu międzyresortowego. Będą tam ministrowie z kilku resortów. Będzie tam pan wicepremier (Władysław) Kosiniak-Kamysz, minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, pani minister (Agnieszka) Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny pracy i polityki społecznej, minister finansów (Andrzej Domański), szef kancelarii premiera (Jan Grabiec) i Rządowe Centrum Legislacji - wskazał Tusk.

Dodał, że międzyresortowy zespół zajmie się zmianą systemu finansowania Funduszu Kościelnego oraz innych źródeł finansowania z pieniędzy publicznych Kościołów, w tym także zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla osób duchownych.

Konsultacja z Kościołami

Podkreślił, że zmiany będą konsultowane także z Kościołami. - Prace nad nowymi regulacjami będą zmierzały, i to jest ustalenie, w stronę systemu odpowiedzialności finansowej wiernych za swoje Kościoły, a więc mówimy tutaj o systemie dobrowolnego odpisu od podatku osób zainteresowanych wsparciem swojego Kościoła. Musi to być decyzja wiernych, a nie decyzja państwowa - powiedział szef rządu.

Zaznaczył, że wszyscy powinni mieć poczucie sprawiedliwości, zarówno osoby wierzące, jak i niewierzące. - Zespół ministrów przyjął na siebie zobowiązanie zakończenia prac i wprowadzenia nowego systemu na rok 2025 - powiedział Tusk.

Dodał, że temat ten pojawiał się także w poprzednich latach, kiedy to sprawował urząd Prezesa Rady Ministrów. - Pamiętacie, że podjęliśmy już wtedy pierwsze kroki w tej kwestii. Najwięcej emocji to budziło akurat w mniejszych Kościołach, Kościół katolicki z odpisem podatkowym prawdopodobnie poradzi sobie ze względu na ilość wiernych - wskazał.

Tusk podkreślił, że "nie chodzi tu o wojnę ideologiczną, tylko o elementarne poczucie transparentności, przyzwoitości". - Jeśli uwolnimy Kościół od politycznej władzy i uwolnimy Kościół od publicznych pieniędzy, będzie to wyłącznie z korzyścią dla Kościoła - ocenił premier.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wierni będą odpowiedzialni za swoje Kościoły. Tusk mówi, co dalej z Funduszem Kościelnym
Komentarze (17)
WG
~Witold Gedymin
30 grudnia 2023, 22:23
W Polsce Kościół jest coraz mniej katolicki, a coraz bardziej kłamstwa. Brawo DEON.
IN
~Iga Nowacka
28 grudnia 2023, 17:53
Skąd kościół katolicki ma te majątki ? Po co mu majątki ?. Przez wieki gromadził. Pochodzenie majątków z reguły były mało etyczne. Wystarczy poczytać Historię państwa i Prawa profesora Bardacha. Gdzie ten ubogi kościół ?
TM
~Tomek Mazurek
29 grudnia 2023, 20:18
"Pochodzenie majątków z reguły było mało etyczne..." No na taką mądrość to nawet sw. Franciszek by nie wpadł bo on reformę Kościoła zaczął od ... siebie Kościół powinien być ubogi Najlepiej tak ubogi żeby się zawalił Oczywiste Pani Iga powinna żyć na poziomie Czego jej z serca życzymy
IN
~Iga Nowacka
2 stycznia 2024, 18:04
Chyba pan jest księdzem ? A tak poważnie, to warto znać historie kościoła i historię państwa i prawa.
TM
~Tomasz Mortensen
28 grudnia 2023, 09:09
No i to jest bardzo uczciwe postawienie sprawy. Teraz należy rozliczyć majątek odebrany Kościołowi przez komunistów, to wszystko zbilansować z majątkiem odzyskanym i tym dotychczas wypłaconym, a także wyrównać ewentualne różnice. Rozumiem także, że teraz wszelkie zabytki sztuki sakralnej przestają być dobrem ogólnospołecznym, a stają się majątkiem tylko tych "wiernych". Czy tak? Bulwersuje się opinie publiczną kwotą ok 250 mln na Fundusz Kościelny przy jednoczesnym klepnięciu 3 mld (12 x więcej) na już swoją TVP. To ci dopiero przyzwoitość! Przymierze tronu z ołtarzem się skończyło. Teraz mamy sojusz pułkowników z gangsterami przy poklasku bazarowych cwaniaczków.
XZ
~XY Z
28 grudnia 2023, 16:36
Zdziwisz się ale Kościół w tym rozliczeniu jest na plusie, a zabytki kościelne będziemy remontować tak jak do tej pory z funduszy tej wstrętnej UE.
WG
~Witold Gedymin
28 grudnia 2023, 00:14
Rozwiązanie powinno być podobne jak w przypadku darowizn gdzie państwo "dokłada się" rezygnując z podatku od podarowanego dochodu. Skala "dołożenia się" mogła/powinna być większa - nawet drugie tyle, dwa razy tyle ..., ale ograniczona określoną kwotą (być może zależną od wielkości rodziny - związku ...) W żadnym razie nie powinno to być podobne do "1%", który udaje dobroczynność, wspieranie Kościołów powinno choć w drobnym stopniu realnie kosztować.
MT
~Marcin Tuptakowski
27 grudnia 2023, 23:31
Myślę że w ramach tej TRANSPARENTNOŚCI obecny premier powinien przedstawić społeczeństwu wyniki badań które są fachowo przeprowadzone i dostępne): ile państwo komunistyczne zawłaszczyło (dosłownie ukradło używając transparentnego języka) ile zwróciło i ile już nie jest w stanie zwrócić a nadal czerpie z tego dochody - to po pierwsze. A po drugie: od osób niewierzących to w ramach tej PRZYZWOITOŚCI (o którą premiera nie podejrzewam) to Kościół chyba podatków płacić nie powinien Bo aktualnie płaci podatek od 100% procent mieszkańców zameldowanych na terenie danej parafii a nie tych kilkunastu procent które faktycznie praktykują (te dane też są co roku ogólnie dostępne) Także kto tu kogo okrada? Transparentność i przyzwoitość by się tu naprawdę przydała Ale jeżeli w komisji ma zasiadać osławiona miłością do Kościoła Dziemianowicz-Bąk to spodziewać się mozna tylko raczej ... ideologii
XZ
~XY Z
28 grudnia 2023, 16:31
Są opinie, że w ciągu statnich 30 lat Kościół dostał prawie 2 krotnie więcej niż mu zabrano.
WG
~Witold Gedymin
28 grudnia 2023, 23:33
"Bo aktualnie płaci podatek od 100% procent mieszkańców zameldowanych na terenie danej parafii" - skąd ta informacja???? Przed wielu laty, podczas kolędy, proboszcz się żalił, że daninę diecezjalną (do kurii) musi odprowadzać w kwocie zależnej od liczby mieszkańców, a nie wiernych. I że musi do kwoty zebranej w specjalnej zbiórce dopłacać z tacy.
JK
~Jerzy Konopka
29 grudnia 2023, 20:10
Z Urzędu Skarbowego proszę Pana Każdego Zapraszamy na wycieczkę
JO
Jan Osa
27 grudnia 2023, 23:13
Manipulacja i rodzące się niejasności dotyczą terminologii. Fundusz kościelny obejmuje wszystkie kościoły i związki wyznaniowe. A tu się wciąż powtarza słowo Kościół ( w domyśle: katolicki). I większość ludzi tak właśnie myśli. Woda na młyn hejterom, lewakom i tzw. masie społecznej, którzy powtarzają tezę, że to KK tylko korzysta z tego funduszu. A korzystają z niego wszystkie kościoły. Problem polega na tym, że te "inne" kościoły i związki wyznaniowe najwięcej z tego funduszu korzystają i dzięki temu mogą istnieć. Jak będzie tak jak ma być, czyli dobrowolne składki czy odpisy z podatków, to chyba tylko KK jest się w stanie utrzymać. Pytanie więc, komu ma zależeć aby było, jak jest? Chyba, że znowu wystawi się KK na dudka i inne kościoły będzie nadal finansowane przez państwo (zwłaszcza jedna religia), tylko nie KK. Zobaczymy.
MarzenaD Kowalska
27 grudnia 2023, 20:53
Polityka: nie będzie niczego.
RD
~Robert Dabek
27 grudnia 2023, 19:40
Kościół katolicki upomni się wtedy o prawdziwy zwrot zagrabionych przez państwo majątków. I wtedy nagle premier nam powie, że jednak ten Fundusz to całkiem fajna i sensowną rzecz.
ZD
~Zyta Depo
27 grudnia 2023, 17:53
Może wreszcie kościół katolicki stanie się ubogim. To pobożne życzenie, ale pomogę mu, ani grosza nie dam :)
HW
~Henryk Werkman
28 grudnia 2023, 19:15
Pani dzieci też mają podobny stosunek do mamy, jak pani ma do Matki-Kościoła
ZD
~Zyta Depo
30 grudnia 2023, 17:14
Zdecydowanie tak. Obserwuję kościół od kilkudziesięciu lat. Posiadam również wiedzę, której bym nie chciała mieć, ale cóż. Czas żeby zubożał, spokorniał.