Wierni będą odpowiedzialni za swoje Kościoły. Tusk mówi, co dalej z Funduszem Kościelnym

Wierni będą odpowiedzialni za swoje Kościoły. Tusk mówi, co dalej z Funduszem Kościelnym
Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / tk

- Podjęliśmy decyzję o powołaniu zespołu międzyresortowego, który zajmie się m.in. zmianą systemu finansowania Funduszu Kościelnego; prace nad nowymi regulacjami będą zmierzały w stronę systemu odpowiedzialności finansowej wiernych za swoje Kościoły - oświadczył w środę premier Donald Tusk.

Tusk na konferencji prasowej przekazał, że tematem środowego posiedzenia Rady Ministrów był m.in. Fundusz Kościelny. Poinformował o powołaniu zespołu międzyresortowego w sprawie zmiany systemu finansowania Funduszu Kościelnego. Premier wskazał, że Fundusz Kościelny to pieniądze, jakie co roku rząd przeznacza na składki rentowe i emerytalne, głównie sióstr zakonnych i zakonników oraz księży, którzy nie mają żadnych źródeł dochodu.

- To zobowiązanie, aby składki pojawiały się w ZUS-ie, ono jest z punktu widzenia interesów państwa neutralne. I tak bylibyśmy zobowiązani, na różne sposoby, do zabezpieczenia socjalnego przyszłych emerytów i rencistów - wyjaśnił Tusk.

Donald Tusk o Funduszu Kościelnym

Zwrócił uwagę, że 99 proc. środków z Funduszu Kościelnego są przeznaczone właśnie na te składki. Szef rządu zaznaczył jednocześnie, że Fundusz Kościelny to też "pewien symbol, pewne hasło" i dużo emocji w społeczeństwie, głównie negatywnych, budziły informacje o różnych formach finansowania Kościoła.

DEON.PL POLECA

- Dzisiaj podjęliśmy decyzję, po uzyskaniu informacji na temat Funduszu Kościelnego i źródeł finansowania, o powołaniu zespołu międzyresortowego. Będą tam ministrowie z kilku resortów. Będzie tam pan wicepremier (Władysław) Kosiniak-Kamysz, minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, pani minister (Agnieszka) Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny pracy i polityki społecznej, minister finansów (Andrzej Domański), szef kancelarii premiera (Jan Grabiec) i Rządowe Centrum Legislacji - wskazał Tusk.

Dodał, że międzyresortowy zespół zajmie się zmianą systemu finansowania Funduszu Kościelnego oraz innych źródeł finansowania z pieniędzy publicznych Kościołów, w tym także zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla osób duchownych.

Konsultacja z Kościołami

Podkreślił, że zmiany będą konsultowane także z Kościołami. - Prace nad nowymi regulacjami będą zmierzały, i to jest ustalenie, w stronę systemu odpowiedzialności finansowej wiernych za swoje Kościoły, a więc mówimy tutaj o systemie dobrowolnego odpisu od podatku osób zainteresowanych wsparciem swojego Kościoła. Musi to być decyzja wiernych, a nie decyzja państwowa - powiedział szef rządu.

Zaznaczył, że wszyscy powinni mieć poczucie sprawiedliwości, zarówno osoby wierzące, jak i niewierzące. - Zespół ministrów przyjął na siebie zobowiązanie zakończenia prac i wprowadzenia nowego systemu na rok 2025 - powiedział Tusk.

Dodał, że temat ten pojawiał się także w poprzednich latach, kiedy to sprawował urząd Prezesa Rady Ministrów. - Pamiętacie, że podjęliśmy już wtedy pierwsze kroki w tej kwestii. Najwięcej emocji to budziło akurat w mniejszych Kościołach, Kościół katolicki z odpisem podatkowym prawdopodobnie poradzi sobie ze względu na ilość wiernych - wskazał.

Tusk podkreślił, że "nie chodzi tu o wojnę ideologiczną, tylko o elementarne poczucie transparentności, przyzwoitości". - Jeśli uwolnimy Kościół od politycznej władzy i uwolnimy Kościół od publicznych pieniędzy, będzie to wyłącznie z korzyścią dla Kościoła - ocenił premier.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chantal Delsol

Jak ułożyć sobie życie w świecie odwróconych wartości?

Dzisiejsi chrześcijanie są w sytuacji pogan z końca IV wieku. Coraz większy wpływ na duchowość Europejczyków mają religie azjatyckie, a stróżem moralności stało się państwo. Czy cywilizacja...

Skomentuj artykuł

Wierni będą odpowiedzialni za swoje Kościoły. Tusk mówi, co dalej z Funduszem Kościelnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.