"Wierzymy w ostateczne zwycięstwo Światłości"

6 lat temu
KAI / drr

"Jeżeli kochamy Boga i bliźniego, mieszkamy w światłości, ale jeżeli panuje w nas pycha i nienawiść, żyjemy i działamy w ciemności" - powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik podczas Pasterki, którą sprawował w noc Bożego Narodzenia w kościele parafialnym pw. św. Tomasza Becketa w Targowisku. "Wierzymy w ostateczne zwycięstwo Światłości, choć nieraz ciemno wokół nas i w nas samych" - mówił w homilii abp Budzik.

Metropolita nawiązał do liturgii słowa, która zestawia Izajaszową wizję "narodu kroczącego w ciemnościach" i ewangelicznej tajemnicy betlejemskiej nocy, rozświetlonej blaskiem narodzin Mesjasza.

- "Tej nocy rozbrzmiewa także głos Apostoła, który mówi, że "ukazała się łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom. Tą łaską jest Jezus Chrystus, który przyszedł wyzwolić nas z ciemności i wyprowadzić do światła. Pierwsi rozpoznali go pasterze.

Stali się pierwszymi, bo byli ostatnimi. Odkryli Jezusa, bo czuwali w nocy, a zadaniem pasterza i pielgrzyma jest czuwanie" - mówił metropolita lubelski, cytując homilię papieża Franciszka z jego pierwszej Pasterki, która zakończyła się półtorej godziny wcześniej.

Przypominając, że Kościół nauczając o Dziecięciu z Betlejem mówi o Synu Bożym, który przez Wcielenie stał się jednym z ludzi podkreślał: "W samym środku najdłuższej nocy w roku liturgia Kościoła głosi radosną nowinę o świetle, które zajaśniało ludzkości, o Dziecięciu z Betlejem, w którym objawiła się jasność Boga samego. O Synu Bożym, o którym wyznanie naszej wiary mówi, że to "Bóg z Boga, światłość ze światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Odkąd Bóg przyszedł na ziemię, świat nie jest już samotny. Nie jest pozostawiony samemu sobie. W jego dzieje wszedł bowiem jego Stwórca. Ten, który podtrzymuje w istnieniu ogrom wszechświata i losy każdego człowieka" - powiedział.

Abp Budzik przypomniał, że uczestnictwo we mszy świętej pozwala doświadczyć światła, które rozświetla mroki ciemności, wyraźnie kontrastującej z mrokami nocy. - W blasku światłości Chrystusa "ujawnia się też istniejący między ludźmi podział - na tych, którzy tkwią w ciemności i na tych, którzy idą za światłem. Podział na ludzi ciemności i ludzi światłości idzie poprzez historię i trwa we współczesnym świecie, dzieli naszą Ojczyznę, nasze rodziny, przebiega przez nasze serca. Stanowi o dramacie świata i społeczeństwa, o dramacie ludzkiego losu"- mówił. Tymczasem, jak przypominał, rolą chrześcijan, "ludzi światłości" jest odrzucenie wszelkich przejawów ciemności, zła.

"My wszyscy tu obecni w sposób szczególny jesteśmy powołani do tego, aby być ludźmi światłości, jesteśmy szczególnie zobowiązani, aby przepędzić wszelką ciemność z naszych serc. Dlatego garniemy się do światła, które w ciemnościach świeci, do światła, którego ciemności nie potrafią ogarnąć. Wierzymy w ostateczne zwycięstwo Światłości, choć nieraz ciemno wokół nas i w nas samych" - mówił metropolita lubelski.

Parafia w Targowisku jest jedną z najstarszych w archidiecezji lubelskiej. Położona na krańcach dawnej archidiecezji krakowskiej została erygowana w 1293 roku. Według tradycji opartej na zachowanym napisie w kościele isniejącym do poł. XVIII w., pierwsza świątynia miała być wystawiona w II poł. XI w. W źródłach par. jest wzmiankowana już w 1334 r. Przy parafii istniała duża biblioteka, z której zachowało się kilkadziesiąt tomów z XVI-XIX w.Archiwum obok ksiąg metrykalnych, wizytacji kanonicznych i kroniki, zawiera bardzo ciekawe dokumenty i relacje odnośnie do dziejów tutejszego k-ła i społeczności katolickiej. Są to m. in. opisy z XVIII w. autorstwa miejscowych proboszczów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Wierzymy w ostateczne zwycięstwo Światłości"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Wierzymy w ostateczne zwycięstwo Światłości"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.