Wietnam. 34 nowych księży wyświęconych w jednej diecezji

Wietnam. 34 nowych księży wyświęconych w jednej diecezji
Kościół w Wietnamie przeżywa okres rozwoju (fot. YouTube)
KAI/mk

W wietnamskiej diecezji Vinh, podczas wspólnej uroczystości zostało wyświęconych 34 nowych księży - poinformowała watykańska agencja Fides.

To przykład, że - w odróżnieniu od Europy, gdzie liczba powołań gwałtownie spadła - Kościół w Azji Południowo-Wschodniej przeżywa okres rozkwitu.

Jak zapowiedział bp Alphonse Nguyên Huu Long, część neoprezbiterów zostanie wysłana jako misjonarze fidei donum do odległych miejsc i innych diecezji, w których odczuwany jest brak kapłanów. Hierarcha podkreślił, że w ten sposób jego diecezja pragnie podzielić się z innymi „cennym darem” tak wielu powołań.

Jest to „chwila wielkiego szczęścia i czas wielkiego cierpienia”, stwierdził biskup wskazując na pandemię koronawirusa, która obecnie mocno dotyka wielu mieszkańców Wietnamu. Zwrócił uwagę, że święcenia kapłańskie, które zwykle powinny odbywać się w obecności wszystkich księży diecezji, z zakonnikami, seminarzystami i wiernymi, tym razem, ze względu na pandemie Covid-19, musiały zostać ograniczone do niewielkiej grupy uczestników.

Ja stwierdził bp Nguyên Huu Long w obecnej dramatycznej sytuacji nowi kapłani powinni być jak „dobrzy Samarytanie”. Ich wysyłanie na tereny ubogie, trudno dostępne lub dotknięte konfliktami, klęskami żywiołowymi czy wysokim ryzykiem infekcji uzasadnił tym, że ludzie tam żyjący pilnie potrzebują obecności kapłanów, „aby znaleźć pocieszenie materialne i duchowe, otrzymać pomoc w przezwyciężeniu bólu i otrzymać nadzieję”.

DEON.PL POLECA

Bp Nguyên Huu Long stwierdził, że wielu katolików w Wietnamie za swoje główne zadanie uważa obecnie materialne i duchowe wspieranie potrzebujących i tych, którzy żyją na terenach objętych kwarantanną. Wielu księży, zakonników i osób świeckich zgłaszało się jako wolontariusze do obsługi pacjentów w szpitalach covidowych.

Według danych watykańskich diecezja Vinh, położona w pobliżu stolicy kraju Hanoi, obejmuje obszar 16,5 tys. km2, na którym w 93 parafiach mieszka 282 tys. katolików. Opiekę duszpasterską nad nimi sprawuje 126 księży diecezjalnych (stan na 2018 r.), zatem na jednego księdza przypada 238 katolików. Ponadto w duszpasterstwie pracuje 25 braci i 721 sióstr zakonnych.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George A. Maloney SJ

Pozostaje nam mistyka 

Chrześcijanin przyszłości będzie musiał być mistykiem – stwierdził kiedyś słynny teolog katolicki Karl Rahner. Nam jednak rzadko udaje się „widzieć” Boga w sobie i wokół siebie.

Autor zaprasza do podjęcia modlitwy...

Skomentuj artykuł

Wietnam. 34 nowych księży wyświęconych w jednej diecezji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.