Koreańczyk na czele Kongregacji ds. Duchowieństwa

Koreańczyk na czele Kongregacji ds. Duchowieństwa
(Fot. Youtube/Vatican)
4 miesiące temu
vaticannews.va/dm

Papież Franciszek mianował nowego prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa. Został nim koreański biskup Lazzaro You Heung-sik. Zastąpi na tym stanowisku kard. Beniamino Stellę, który w sierpnia skończy 80 lat. Kierował on kongregacją od września 2013 roku.

Zmianę na stanowisku poprzedza zlecona przez Franciszka wizytacja w kongregacji, która zatrudnia 27 duchownych (w tym prefekta) i dwie osoby świeckie.

Jej początki sięgają 1564 r., kiedy to powołano kongregację, która miała czuwać nad prawidłową interpretacją i realizacją dekretów Soboru Trydenckiego. Wówczas nosiła ona nazwę Kongregacji Soborowej, którą to nazwę zachowała do 1967 r., kiedy to papież Paweł VI, w ramach reformy Kurii Rzymskiej, konstytucją apostolską „Regimini Ecclesiae Universae” zmienił jej nazwę na Kongregację ds. Duchowieństwa. Jej zadania zostały jeszcze bardziej wykrystalizowane przez papieża Jana Pawła II w 1988 r. na mocy konstytucji apostolskiej „Pastor Bonus”.

Kompetencjom kongregacji podlegają nie tylko księża na całym świecie, ale, decyzją Benedykty XVI, również wszystkie seminaria na świecie (z wyjątkiem tych, które podlegają Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich i ds. Ewangelizacji Narodów).

Nowy prefekt od 2005 r. jest ordynariuszem diecezji Daejeon, w której gościł Franciszka w czasie jego pielgrzymki do Korei Południowej z okazji VI Azjatyckiego Dnia Młodzieży w 2014 roku. 69-letni bp Lazzaro You Heung-sik przez wiele lat kierował komisją episkopatu ds. pokoju i w ramach jej pracy wielokrotnie odwiedzał Koreę Północną. Aktywnie włączył się też w obchody trwającego właśnie wielkiego jubileuszu 200-lecia urodzin św. Andrzeja Kima Tae-gŏna, pierwszego księdza katolickiego Korei oraz męczennika.

Podkreśla się, że nominację koreańskiego biskupa na prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa poprzedziło mianowanie Filipińczyka, kard. Luisa Antonio Tagle, prefektem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, co wskazuje na szczególne zainteresowanie Ojca Świętego Azją.  Zauważa się też, że zmianom na najwyższych stanowiskach w Kurii Rzymskiej towarzyszą teraz zlecane przez Franciszka wizytacje. Tak było też przy zmianie prefekta w Kongregacji ds. Kultu Bożego. 

vaticannews.va/dm

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Koreańczyk na czele Kongregacji ds. Duchowieństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.