Wietnam zabrania obrońcom praw człowieka wyjazdów za granicę

Wietnam zabrania obrońcom praw człowieka wyjazdów za granicę
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
KAI / pk

Księża i aktywiści broniący praw człowieka w Wietnamie mają problemy z opuszczeniem granic swojego kraju. Władze jako powód zatrzymań podają m.in. względy bezpieczeństwa narodowego.

Władze Wietnamu odbierają obywatelom swobodę podróżowania i naruszają prawo do prowadzenia statutowej działalności grup niezależnych - stwierdził tamtejszy redemptorysta. Ks. Joseph Dinh Huu Thoai w ostatnich dniach bez podania przyczyny został zatrzymany na granicy z Laosem. Sytuacja tego typu nie wydarzyła się po raz pierwszy.

Ks. Thoai często wypowiada się przeciwko łamaniu praw człowieka i wolności religijnej, a także aktywnie wspiera byłych żołnieży z Wietnamu Połuniowego, którzy od zakończenia wojny w 1975 r., żyją w skrajnej biedzie.

Podobne wypadki spotkały prezez katolickiego stowarzyszenia broniącego praw człowieka. Maria Do Thi Minh Hanh, podczas próby wyjazdu do Niemiec, gdzie miała odwiedzić swoją matkę, została zatrzymana na lotnisku ze względu na "bezpieczeństwo narodowe". Maria złożyła oficjalną skargę, która nie została jednak przyjęta.W 2010 r. Maria Hanh została skazana na 7 lat pozbawienia wolności, ale wypuszczono ją po 4 latach. Powodem osadzenia miało być zakłócanie bezpieczeństwa. W 2014 r. amerykański Departament Stanu uznał jej bohaterską działalność w obronie praw człowieka w Wietnamie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wietnam zabrania obrońcom praw człowieka wyjazdów za granicę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.