Wieże katedry znikną z logo Kolonii. Media: chrześcijaństwo "szkodliwe dla wizerunku" miasta

Wieże katedry znikną z logo Kolonii. Media: chrześcijaństwo "szkodliwe dla wizerunku" miasta
fot. Mihai Andritoiu / Depositphotos
PAP / pk

Kolonia chce zrezygnować ze swojego symbolu - dwóch wież katedry - w oficjalnym logo miasta. Oficjalny powód to postawienie na "bardziej nowoczesną estetykę". "Ale przesłanie, które jest tu wysyłane, sięga głębiej: Kościół i chrześcijaństwo jawią się jako uciążliwość, która może spowodować obrazę. To jest katastrofalne" - ocenia dziennik "Die Welt".

Jak wyjaśniał rzecznik prasowy kolońskiego ratusza w rozmowie z radiem WDR, wprowadzane zmiany są wyłącznie "kwestią uproszczenia logo" - dotychczasowe zawierało zbyt wiele elementów, jak na współczesne wymagania, związane z obszarem cyfrowym (strony internetowe, media społecznościowe). - Obecne logo jest zbyt złożone - tłumaczył rzecznik.

Na nowym logo miasta Kolonia zabraknie dwóch wież. "Tu nie chodzi o estetykę"

- Projekt nowego logo, umieszczanego na oficjalnych pismach i miejskim portalu internetowym, przewiduje, że znajdzie się tam tylko napis "Miasto Kolonia" (Stadt Koeln) obok czerwonego, dwugłowego orła. "Zabraknie tam dwóch wież katedry w Kolonii. A to druzgocący znak" - ocenia "Die Welt".

"Pomijając fakt, że dwa szczyty katedry były znacznie prostsze, czyli mniej «złożone» niż orzeł: tu nie chodzi tylko o estetykę. Katedra jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Niemczech, ludzie na całym świecie znają kojarzą ją jako symbol Kolonii. Każdy, kto tego nie dostrzega, wysyła przesłanie. Trudno sobie wyobrazić, że burmistrz Kolonii Henriette Reker nie byłaby tego świadoma" - komentuje "Die Welt".

DEON.PL POLECA

Chrześcijaństwo "szkodliwe dla wizerunku" miasta?

"Przesłanie brzmi: to, co symbolizuje katedra, czyli kulturę zachodniego chrześcijaństwa jako takiego, a kościół katolicki w szczególności, jest obecnie najwyraźniej postrzegane przez administrację miasta jako szkodliwe dla jego wizerunku" - zauważa gazeta. "Każdy, kto wymazuje katedrę w Kolonii, kochaną i podziwianą także przez nie-chrześcijan, przenosi ją w cień, w obszar kontrowersji i potencjalnego sporu, (…) bo komuś może ona przeszkadzać".

Jak podkreśla "Die Welt", katedra w Kolonii na takie traktowanie nie zasługuje. "Tożsamość tego miasta jest niewyobrażalna bez chrześcijaństwa. (…) Prawie co trzecia osoba w Kolonii to katolik, kilkanaście procent to protestanci".

"Bogate dziedzictwo historyczne, kulturowe i religijne Kolonii nie stoi na przeszkodzie wielkiej otwartości i chęci nawiązania dialogu. Nie bez powodu także przewodniczący wspólnoty synagogalnej w Kolonii Abraham Lehrer opowiedział się za zachowaniem iglic katedry w logo miasta" - dodaje "Die Welt" i podkreśla, że miasto nie powinno usuwać swojego "wyraźnego i jednoznacznego" symbolu.

"Wręcz przeciwnie: miasto Kolonia dobrze by zrobiło, gdyby nadal się nim szczyciło" - konkluduje gazeta.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Wieże katedry znikną z logo Kolonii. Media: chrześcijaństwo "szkodliwe dla wizerunku" miasta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.