Witalij Kliczko do abp. Szewczuka: ludzie potrzebują słowa nadziei bardziej niż żywności, odzieży i leków

Witalij Kliczko do abp. Szewczuka: ludzie potrzebują słowa nadziei bardziej niż żywności, odzieży i leków
fot. YEKYMOV SERHII / Depositphotos
KAI / pk

We wtorek 29 marca arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) spotkał się z merem Kijowa Witalijem Kliczką.

Spotkanie odbyło się na prośbę mera stolicy. Omówiono główne problemy i wyzwania społeczności miasta, a także rolę i miejsce UKGK w życiu Kijowa w czasie wojny.

Mer Kijowa podziękował abp Szewczukowi za aktywną i skuteczną obecność UKGK w Kijowie i za jego służbę dla społeczności kijowskiej.

Kliczko: ludzie potrzebują słowa nadziei bardziej niż żywności, odzieży i leków

Według Kliczki, dziś ludzie potrzebują słowa nadziei bardziej niż żywności, odzieży i leków. - To Kościół może teraz przemawiać do ludzi i pomagać uwierzyć w zwycięstwo Ukrainy, a zatem zobaczyć, że musimy budować nasz własny kraj, nasze własne państwo - powiedział.

Podkreślił, jak ważne jest, aby mieszkańcy Kijowa wrócili do swojego miasta i bezpiecznie go bronili. Zapewnił, że Kijów jest w dobrych rękach i nigdy nie podda się wrogowi. Niebiesko-żółta flaga zawsze będzie powiewać nad Kijowem.

Kliczko zwracając się do abp Szewczuka powiedział: "Wasza obecność w naszym mieście jest bardzo ważna. To inspiruje mieszkańców Kijowa i daje im pewność, że pokój na Ukrainie szybko nadejdzie".

Abp Szewczuk zapewnił, że wszystkie parafie w Kijowie funkcjonują

Zwierzchnik UKGK podziękował Witalijowi Kliczce za to, że Kijów pozostaje żywym miastem: wszystkie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, sklepy, władze lokalne, szpitale, szkoły, a nawet przedsiębiorstwa próbują powrócić do życia. Zapewnił szefa Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej, że UKGK robi i zrobi wszystko, co możliwe, aby właściwie służyć wspólnocie.

Abp Szewczuk podkreślił, że wszystkie parafie w Kijowie funkcjonują. Każda z nich stała się schronem przeciwlotniczym lub centrum pomocy społecznej, w którym księża wraz z wiernymi opiekują się osobami starszymi i wszystkimi, którzy pozostali w Kijowie i potrzebują specjalnej opieki lub pomocy.

Zwrócił uwagę, że Patriarchalna Katedra Zmartwychwstania Chrystusa, która podczas "rewolucji godności" służyła jako schronienie dla protestujących, w czasie pandemii koronawirusa jako centrum szczepień, dziś stała się schronem przeciwlotniczym i "centrum nadziei i zbawienia". Zauważył również, że Kościół tworzy dziś centra logistyczne, badając potrzeby ludzi, aby móc skierować pomoc humanitarną do odpowiedniego miejsca przeznaczenia.

Zwierzchnik UKGK zapytał o pilne potrzeby mieszkańców Kijowa, aby odpowiedzieć na nie dzięki przyjaciołom i partnerom UKGK z całego świata. - My, jako Kościół, zrobimy wszystko, co możliwe, aby głosić nadzieję, aby głos Kijowa brzmiał na całym świecie jako głos nadziei na zwycięstwo i był zapewnieniem, że dobro zawsze zwycięży zło - powiedział abp Szewczuk.

Na zakończenie spotkania Witalij Kliczko poprosił zwierzchnika UKGK o błogosławieństwo dla Kijowa, kijowskich wzgórz, które dziś są symbolem niepokonanej Ukrainy i jej woli zwycięstwa oraz wolności.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Witalij Kliczko do abp. Szewczuka: ludzie potrzebują słowa nadziei bardziej niż żywności, odzieży i leków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.