Wizyta ad limina umocni Kościół w Polsce

Wizyta ad limina umocni Kościół w Polsce
(fot. Paterm / Wikimedia Commons)
PAP / kn

Odkrywanie nowych wyzwań stojących przed Kościołem w Polsce, modlitwa u grobów apostolskich i umocnienie wiary przez spotkanie z papieżem Franciszkiem - to główne oczekiwania abp. Stanisława Gądeckiego przed rozpoczynającą się wizytą ad limina apostolorum, "do progów apostolskich".

Razem z abp. Gądeckim udadzą się do Rzymu poznańscy biskupi pomocniczy, bp Zdzisław Fortuniak, bp Grzegorz Balcerek i bp Damian Bryl. Abp Gądecki, obok abp. Michalika i kard. Dziwisza, przewodniczyć będzie jednej z trzech grup biskupów odwiedzających poszczególne rzymskie dykasterie. Wizyty te wiążą się ze sprawozdaniami z działalności diecezji.

DEON.PL POLECAPytany, czy spodziewa się jakiegoś nowego przesłania dla Kościoła w Polsce ze strony papieża Franciszka, metropolita poznański zwrócił uwagę na trwałość nauczania Ewangelii. - Całe życie Kościoła to są rzeczy nowe i stare, chodzi o akomodację przesłania Ewangelii do nowych warunków i nowych wyzwań - mówił abp Gądecki.

Wizyta polskich biskupów związana będzie z dwoma spotkaniami z papieżem Franciszkiem, najpierw w mniejszych grupach, a potem 7 lutego dla całego Episkopatu. - Każda wizyta u papieża jest umocnieniem wiary, bo jest spotkaniem z Piotrem naszych czasów - zauważył w rozmowie z KAI metropolita poznański.

Zdaniem wiceprzewodniczącego Episkopatu Polski jednym z problemów, o którym rozmawiać będą polscy biskupi z papieżem, jest faworyzowany przez nurt skrajnego liberalizmu i antyklerykalizmu proces odchodzenia od Kościoła ludzi słabej wiary. - Dlatego właśnie Kościół musi głosić Ewangelię, która jest jednoznaczna - podkreśla abp Gądecki.

Metropolita poznański zwrócił również uwagę na modlitewny aspekt pielgrzymki Episkopatu do Rzymu. - Wizyta związana jest z modlitwą, księża biskupi odprawią Msze św. w czterech rzymskich bazylikach, będą modlić się też u grobu bł. Jana Pawła II. Ta modlitwa związana jest z prośbą o Boże błogosławieństwo dla diecezji i dla wszystkich ludzi dobrej woli - mówi abp Gądecki.

Poznańscy biskupi udadzą się do Rzymu w piątek, 31 stycznia. Przygotowanie do wizyty polegało na zredagowaniu obszernego sprawozdania na temat Kościoła poznańskiego. Liczy ono 160 stron.

W dokumencie scharakteryzowano instytucje diecezjalne, duszpasterstwo i życie liturgiczne, formację wiernych, rodzin i młodzieży, zagadnienia dotyczące katechezy i wychowania katolickiego, działalność charytatywną, zgromadzenia zakonne, działalność misyjną i ekumeniczną, sprawy społeczne i problemy służby zdrowia, problemy imigrantów i duszpasterstwo dla cudzoziemców, dobra artystyczne i historyczne Kościoła, a także zagadnienia dotyczące mass mediów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wizyta ad limina umocni Kościół w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.